ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ДА ПОЧНЕ НА 1 ФЕВРУАРИ, ПРЕДЛАГА КРИЗНИОТ ШТАБ

  ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ДА ПОЧНЕ НА 1 ФЕВРУАРИ, ПРЕДЛАГА КРИЗНИОТ ШТАБЕпидемиолошки земјата се наоѓа во пик па затоа е побарано зимскиот распуст да биде продолжен. (Фото: Влада на РСМ)

  Комисијата за заразни болести предлага второто полугодие од учебната година да почне на 1 февруари наместо на 20 јануари, поради состојбата со ковид-19. Ова е предложено на денешната седница владиниот Кризниот штаб, која ја водеше премиерот Димитар Ковачевски, а на која присуствуваше и претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски и претседателката на ЗЕЛС Данела Арсовска.

  Владата вечерва ќе ја одржи и втората седница на која треба да се донесе одлука дали ќе се прифати препораката на Комисијата за заразни болести за почетокот на второто полугодие.

  Претседателот на Комисијата за заразни болести Караџовски на седницата ја презентирал актуелната епидемиолошка состојба со ковид-19 во земјава.

  „Главниот кризен координативен штаб врз основа на дискусијата донесе заклучок дека во моментот, епидемиолошки земјата се наоѓа во пик, поради кој препорачува да се одложи учебната година до 01 февруари 2022, со предуслов да се упатат силни апели до родителите за строго придржување на мерките за заштита од коронавирусот. Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство ќе известуваат на почест интервал околу следењето на состојбата за да може да се прилагодат препораките доколку се јави потреба“, се вели во соопштението од Владата.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира