ЗАЕВ НЕ ГИ ПРИФАТИ ОСТАВКИТЕ НА МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ И НЕГОВИОТ ЗАМЕНИК ХАСАНИ ЗА ПОЖАРОТ ВО ТЕТОВО

  ЗАЕВ НЕ ГИ ПРИФАТИ ОСТАВКИТЕ НА МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ И НЕГОВИОТ ЗАМЕНИК ХАСАНИ ЗА ПОЖАРОТ ВО ТЕТОВОЗаев кажа дека нема причини да се лоцира политичка или менаџерска одговорноста кај Филипче и Хасани. (Фото: К. Попов)

  Премиерот Зоран Заев не ги прифати оставките на министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот Илир Хасани за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица.

  „Внимателно ги прочитав наодите на истражителите од вештачењето кои беа објавени денеска. Нема причини да се лоцира политичка или менаџерска одговорноста кај Филипче и Хасани кои од морални причини поднесоа оставки од функциите“ рече Заев на прес-конференцијата пред Владата.

  Заев кажа доколку се утврдат евентуални грешки од човечки фактор, тогаш надлежни се органите кои го истражуваат случајот.

  „Ако е човечка одговорност, како зошто е донесен продолжен кабел или полнач за мобилен, тоа нека го нотираат и кажат истражните органи. Не сум стручен да кажам дали требало да има друг вид на приклучок во модуларна или привремена болница. Модуларните болници се направени како привремено решение за да не ни се случи италијанско сценарио односно сите луѓе да бидат прифатени во болница“, рече Заев одговарајќи на новинарско прашање.

  Јавното обвинителство денеска ги објави причините за пожарот во модуларната болница. Вештачењето на крим-техника утврди дека пожарот во тетовската модуларна болница настанал како последица на прегревање на  кабел на дефибрилатор, по што се запалил продолжениот кабел на кој биле приклучени дефибрилаторот, полнач за мобилен и уште еден апарат.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира