БАРСЕЛОНА ГО ПОДДРЖА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ОТЦЕПУВАЊЕ НА КАТАЛОНИЈА ОД ШПАНИЈА

  БАРСЕЛОНА ГО ПОДДРЖА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ОТЦЕПУВАЊЕ НА КАТАЛОНИЈА ОД ШПАНИЈАНа стадионот на Барселона „Камп Ноу“ често може да слушнат и видат пораки за независност на Каталонија - Од пријателскиот натпревар меѓу Каталонија и Баскија во декември 2015 година (Фото: ЕФЕ)

  Фудбалскиот клуб Барселона вели дека поддржува одржување референдум за независност на Каталонија од Шпанија. Во денешното соопштение на Барселона се вели дека клубот се приклучува на „Националниот пакт за референдум“, граѓанска иницијатива за поддршка на референдум во богатиот североисточен регион во Шпанија.

  И покрај бројните предупредувања од шпанската влада дека референдум за независност би бил нелегален, регионалната влада на Каталонија најави дека ќе одржи обврзувачки референдум во септември.
  Регионот со главен град Барселона создава една петтина од шпанскиот БДП.

  Сепаратистите го користат стадионот на Барселона „Камп Ноу“ како собиралиште изминативе години и скандирања за независност редовно се слушаат на натпреварите.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира