Таг: Каталонија

1 2 3 7 10 / 66 НАПИСИ
ШПАНСКАТА ВЛАДА ГИ ПОМИЛУВА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ КОИ ОРГАНИЗИРАА РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ

ШПАНСКАТА ВЛАДА ГИ ПОМИЛУВА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ КОИ ОРГАНИЗИРАА РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Шпанската влада ги помилува деветтемина лидери на каталонските сепаратисти кои беа затворени за нивната улога во неуспешниот референдум за независност ...
КАТАЛОНИЈА САКА НОВ РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ ПО ПОБЕДАТА НА СЕПАРАТИСТИЧКИТЕ ПАРТИИ НА ИЗБОРИТЕ

КАТАЛОНИЈА САКА НОВ РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ ПО ПОБЕДАТА НА СЕПАРАТИСТИЧКИТЕ ПАРТИИ НА ИЗБОРИТЕ

Сепаратистичките партии ќе го зголемат своето мнозинство во парламентот на полуавтономниот регион Каталонија по вчерашните избори. Трите партии ќе осв ...
БАРСЕЛОНА САКА ДА ГО ИСКОРИСТИ ПРИЈАТЕЛСТВОТО СО БАЛКАНОТ ЗА ДА ЈА ВРАТИ ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО САРАЕВО ВО 2030

БАРСЕЛОНА САКА ДА ГО ИСКОРИСТИ ПРИЈАТЕЛСТВОТО СО БАЛКАНОТ ЗА ДА ЈА ВРАТИ ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО САРАЕВО ВО 2030

Сараево повторно би можело да биде домаќин на олимписки натпревари, во што клучна улога би одиграло неговото големо пријателство со главниот град на К ...
ЕЛ КЛАСИКО ОДЛОЖЕНО ПОРАДИ СТРАВ ОД НЕМИРИ

ЕЛ КЛАСИКО ОДЛОЖЕНО ПОРАДИ СТРАВ ОД НЕМИРИ

Големото шпанско фудбалско дерби помеѓу Барселона и Реал Мадрид нема да се игра овој месец поради страв од немири. Популарното Ел Класико требаше д ...
БИВШИТЕ КАТАЛОНСКИ ЛИДЕРИ ДОБИЈА ЗАТВОРСКИ КАЗНИ ОД 9 ДО 13 ГОДИНИ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ОД 2017

БИВШИТЕ КАТАЛОНСКИ ЛИДЕРИ ДОБИЈА ЗАТВОРСКИ КАЗНИ ОД 9 ДО 13 ГОДИНИ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ОД 2017

Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратистички лидери на затворски казни од девет до 13 години поради нивната улога во референдумо ...
ЖЕРАРД ПИКЕ ОБЈАВИ ДЕКА ВЕЌЕ НЕМА ДА ИГРА ЗА ШПАНИЈА

ЖЕРАРД ПИКЕ ОБЈАВИ ДЕКА ВЕЌЕ НЕМА ДА ИГРА ЗА ШПАНИЈА

Жерард Пике потврди дека веќе нема да настапува за шпанската репрезентација по разочарувачкиот настап на Светското првенство во Русија. Тој ја наја ...
ГЕРМАНСКИ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ ПРЕДЛОЖИ ПУЧДЕМОН ДА БИДЕ ЕКСТРАДИРАН ВО ШПАНИЈА

ГЕРМАНСКИ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ ПРЕДЛОЖИ ПУЧДЕМОН ДА БИДЕ ЕКСТРАДИРАН ВО ШПАНИЈА

Германија ја почна постапката за екстрадиција на поранешниот каталонски претседател Карлес Пучдемон во Шпанија, откако главниот јавен обвинител на пок ...
90 ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИРИТЕ ВО БАРСЕЛОНА, ПУЧДЕМОН ДЕНЕСКА ВО СУД ВО ГЕРМАНИЈА

90 ПОВРЕДЕНИ ВО СУДИРИТЕ ВО БАРСЕЛОНА, ПУЧДЕМОН ДЕНЕСКА ВО СУД ВО ГЕРМАНИЈА

Поранешниот каталонски претседател Карлес Пучдемон денеска треба да се појави на суд, откако викендов беше уапсен во Германија, што иницираше масовни ...
КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПУЧДЕМОН УАПСЕН ВО ГЕРМАНИЈА

КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПУЧДЕМОН УАПСЕН ВО ГЕРМАНИЈА

Поранешниот лидер на Каталонија Карлес Пучдемон денеска беше уапсен од германската полиција, која што дејствуваше по Европски налог за апсење. Пучдемо ...
СЕПАРАТИСТИТЕ ГО ЗАЧУВАА МНОЗИНСТВОТО ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, НЕЈАСНО Е КОЈ ЌЕ ПРАВИ ВЛАДА

СЕПАРАТИСТИТЕ ГО ЗАЧУВАА МНОЗИНСТВОТО ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, НЕЈАСНО Е КОЈ ЌЕ ПРАВИ ВЛАДА

Сепаратистичките партии и по вонредните избори ќе имаат најмногу места во новиот состав на каталонскиот парламент, што може да доведе до нови конфронт ...
1 2 3 7 10 / 66 НАПИСИ