ФУДБАЛЕРИТЕ ГИ ДОБИЈА СИТЕ МОЖНИ ПРОТИВНИЦИ ОД БАРАЖОТ ЗА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО, МЕЃУ НИВ И ЕВРОПСКИОТ ПРВАК ИТАЛИЈА

  ФУДБАЛЕРИТЕ ГИ ДОБИЈА СИТЕ МОЖНИ ПРОТИВНИЦИ ОД БАРАЖОТ ЗА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО, МЕЃУ НИВ И ЕВРОПСКИОТ ПРВАК ИТАЛИЈАМакедонија ќе го игра полуфиналето на гостински терен во март. - Елиф Елмас на мечот со Германија во Скопје (Фото: СДК.МК)

  Македонската фудбалска репрезентација ги дозна сите можни противници во плејофот за пласман на Светското првенство во Катар, откако синоќа се комплетираше европскиот дел од квалификациите.

  Македонија нема да биде носител на ждрепката што ќе се одржи на 26 ноември во Цирих, што значи дека и во полуфиналето ќе игра на гостински терен. Носители, а со тоа и можен прв противник на Македонија ќе бидат Португалија, Шкотска, Шведска, Италија, Русија и Велс, додека во подредена стартна позиција ќе бидат и Украина, Турција, Полска, како и Чешка и Австрија, кои обезбедија пласман во баражот преку Лигата на нации.

  Според новиот систем, плејофот ќе се состои од три групи со по четири селекции, при што полуфиналињата се закажани за 24/25 март, а финалињата за 28/29 март 2022.

  Од Европа, директен пласман на СП обезбедија само првопласираните селекции во квалификациските групи: Германија, Данска, Франција, Белгија, Хрватска, Шпанија, Србија, Англија, Швајцарија и Холандија.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира