ЃОКОВИЌ ЌЕ ГО ОПЕРИРА КОЛЕНОТО И ГО ПРОПУШТА ВИМБЛДОН

  ЃОКОВИЌ ЌЕ ГО ОПЕРИРА КОЛЕНОТО И ГО ПРОПУШТА ВИМБЛДОНЃоковиќ вчера се повлече од Ролан Гарос поради влошување на проблемот со коленото (Фото: Гети)

  Новак Ѓоковиќ ќе го оперира повреденото десно колено со цел да биде подготвен за Олимписките игри во Париз, објавија српските медиуми.

  Српскиот тенисер вчера донесе одлука за повлекување од Ролан Гарос поради влошување на проблемот со коленото на лизгавата подлога и организаторите потоа кажаа дека тој има скинат менискус. Ѓоковиќ ќе се оперира уште денеска во Париз со цел да го убрза заздравувањето, но поради тоа нема да биде во можност да игра на Вимблдон, каде што лани изгуби во финалето.

  Ѓоковиќ вторпат во кариерата оди на операција, откако на овој начин во 2018 ја санираше повредата на лакотот.

  Тенискиот турнир на Олимпијадата во Париз почнува на 27 јули. Ѓоковиќ пред почетокот на сезоната истакна дека олимпиското злато му е една од главните цели за оваа година.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира