ПОРАЗОТ ОД ЧЕШКА ГО ОТЕЖНУВА ПЛАСМАНОТ НА РАКОМЕТАРИТЕ ВО ВТОРАТА ФАЗА НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

  ПОРАЗОТ ОД ЧЕШКА ГО ОТЕЖНУВА ПЛАСМАНОТ НА РАКОМЕТАРИТЕ ВО ВТОРАТА ФАЗА НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВОМакедонија одигра само едно добро полувреме против Чесите. Дејан Манасков (Фото: Фејсбук)

  Машката ракометна репрезентација си го усложни пласманот во втората фаза од Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска откако во драматичен натпревар со Чешка загуби со 27:25.

  Во услови кога двете првопласирани селекции од секоја група одат понатаму, Македонија во вторник во Виена (18:15 часот) ќе мора да брка победа против домаќинот Австрија.

  По сосема солидното прво полувреме за избраниците на Данило Брестовац, Чешка направи целосен пресврт во играта на стартот на вториот дел, за што клучна беше серијата од 5:0. Македонија, чии голмани на оваа средба беа незабележителни, за разлика од Чехот Галија, искористи две ситуации кога противничкиот табор имаше исклучен играч за да фати приклучок во последните минути, но немаше доволно поединци на ниво на Кире Лазаров.

  Зицерот што го промаши Никола Маркоски на една минута до крајот ни ги уништи и последните шанси макар и за голем бод.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари