РАКОМЕТАРИТЕ ПОРАЗЕНИ И ОД АРГЕНТИНА НА СП, ЌЕ ИГРААТ ЗА ПЛАСМАН ОД 25. ДО 32. МЕСТО

  РАКОМЕТАРИТЕ ПОРАЗЕНИ И ОД АРГЕНТИНА НА СП, ЌЕ ИГРААТ ЗА ПЛАСМАН ОД 25. ДО 32. МЕСТОМакедонија ќе продолжи да игра во таканаречениот Претседателски куп

  Машката ракометна репрезентација го доживеа третиот висок пораз во Краков и не успеа да се пласира во главната фаза на Светското првенство во Полска и Шведска.

  Во решавачкиот дуел за третото место во Ф групата, Македонија се покажа целосно немоќна и изгуби од Аргентина со 26:35, со што за првпат не успеа да освои ниеден бод во прелиминарната фаза на светските првенства.

  Македонија со ова не го завршува настапот на своето осмо СП, туку ќе продолжи да игра во таканаречениот Претседателски куп за пласман од 25. до 32. место, заедно со останатите четвртопласирани селекции во групите. Засега е познато дека во групата во полскиот град Плок ќе бидат и Бахреин и Алжир.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира