РАКОМЕТАРИТЕ ВО ФИНИШОТ ИСПУШТИЈА ПОБЕДА ПРОТИВ ЧЕШКА

  РАКОМЕТАРИТЕ ВО ФИНИШОТ ИСПУШТИЈА ПОБЕДА ПРОТИВ ЧЕШКАСелекторот Раул Гонсалес и повредениот Кире Лазаров на клупата за време на дуелот со Чешка. (Фото: Твитер/ЕХФ)

  Македонската ракометна репрезентација загуби од Чешка со 25:24 во вториот натпревар од главната фаза на Европското првенство во Хрватска, иако беше во водство сè до самиот финиш, на моменти и со пет разлика.

  Македонија стартуваше како лидер со пренесени три бода од првата фаза, но сега е на последното место во групата со 3 бода и веќе нема шанси за пласман во полуфиналето. Дејан Манасков имаше можност во последната секунда од пенал да го израмни резултатот, но чешкиот голман го одбрани неговиот шут.

  Кире Лазаров, кој се повреди на претходниот меч против Шпанија, не настапи вечерва, со исклучок при изведувањето на три седмерци, од кои реализираше два.

  Талески со 5 гола беше најдобар стрелец за „црвено-жолтите“, а по 4 гола постигнаа Стоилов, Велковски и Миркуловски.

  Утре, во 18.15 часот, го играме последниот меч од групата, против лидерот Данска.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира