СЕ ПОВЛЕЧЕ АНА ИВАНОВИЌ, ПОРАНЕШНАТА НАЈДОБРА СВЕТСКА ТЕНИСЕРКА

a:1:{s:9:"td_source";s:22:"Берлин,(ДПА)

  СЕ ПОВЛЕЧЕ АНА ИВАНОВИЌ, ПОРАНЕШНАТА НАЈДОБРА СВЕТСКА ТЕНИСЕРКА

  Поранешниот светски рекет број еден Ана Ивановиќ соопшти дека се повлекува од тенисот. 29-годишната Србинка денеска на нејзиниот официјален профил на Фејсбук напиша дека веќе не може да го достигне своето највисоко ниво на игра.

  Ивановиќ, која е мажена за германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер, беше број еден на ВТА листата во 2008 година, кога ја победи Динара Сафина во финалето на Ролан Гарос.

  Таа освои 15 ВТА титули и беше финалист на Ролан Гарос во 2007 година и на Австралијан Опен во 2008 година. Ивановиќ се мачеше со пад на формата по титулата на францускиот гренд слем и имаше долги периоди без поголем успех. Во 2015 година таа стигна до полуфинале на гренд слем за првпат по седум години на Ролан Гарос.

  Ивановиќ ја заврши 2016 година на 63. место на ВТА листата откако ја заврши сезоната уште во септември поради повреда.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира