ШКЕНДИЈА НЕ УСПЕА ДА СЕ ПЛАСИРА ВО ЛИГА ЕВРОПА ПО УБЕДЛИВИОТ ПОРАЗ ОД ГЕНТ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

Шкендија не успеа да се квалификува во фазата на групи на Лига Европа по поразот од Гент во вечерашниот реванш од плејофот на „Филип Втори“ со 4:0. Тетовскиот фудбалски тим имаше активен резултат од првиот меч во Белгија, каде загуби со 2:1, но на крајот беше елиминиран со вкупен резултат од 6:1 од ланскиот учесник во Лигата на шампиони.

Сите голови на „Филип Втори“ паднаа во второто полувреме. - Ферхан Хасани (Фото: Ѓ. Личовски за СДК.МК)

Тетовските фудбалери попуштија во второто полувреме. – Ферхан Хасани (Фото: Ѓ. Личовски за СДК.МК)

Сите четири гола на натпреварот во Скопје паднаа во второто полувреме. Кулибали беше двоен стрелец, а по еден гол постигнаа Пербет и Нето, сите во рок од само 25 минути.
    „Имавме одлични настапи летово во Европа и сум горд на играчите за прикажаното. Гостите беа поодморени, бидејќи одиграа помалку натпревари, но им честитам на заслужената победа“, кажа тренерот Шкендија Бруно Акраповиќ по натпреварот.

Гент играше во нокаут-фазата на Лигата на шампиони минатата сезона (Фото: Ѓ. Личовски за СДК.МК)

Сепак, настапот на Шкендија во Европа летово може да се оцени како успешен, бидејќи на патот до плејофот ги елиминираше Млада Болеслав од Чешка, Нефтчи од Азербејџан и Краковија од Полска.
    Ниту еден македонски тим не успеал да се пласира во групната фаза во европските купови.