РУСКИТЕ ХАКЕРИ БАРААТ ДОКАЗИ ЗА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА, ВЕЛИ УКРАИНСКИОТ ШЕФ ЗА САЈБЕР БЕЗБЕДНОСТ

  РУСКИТЕ ХАКЕРИ БАРААТ ДОКАЗИ ЗА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА, ВЕЛИ УКРАИНСКИОТ ШЕФ ЗА САЈБЕР БЕЗБЕДНОСТХакерите, кои работат за руските странски, домашни и воени разузнавачки агенции, ги засилија нападите за дигитален упад насочени кон канцеларијата на украинскиот главен обвинител и одделенијата за документирање на воените злосторства. (Фото: Телеграм)

  Руските шпиони користат хакери за да ги нападнат компјутерските системи на агенциите за спроведување на законот во Украина во обид да идентификуваат и да добијат докази поврзани со руски воени злосторства, изјави за Ројтерс шефот на украинската сајбер одбрана. Хакерите, кои работат за руските странски, домашни и воени разузнавачки агенции, ги засилија нападите за дигитален упад насочени кон канцеларијата на украинскиот главен обвинител и одделенијата за документирање на воените злосторства, рече Јуриј Шчихол, шеф на Државната служба за специјални комуникации и заштита на информации на Украина (СССЦИП), којА се справува со сајбер одбраната.

  „Има промена во насоката, од фокус на енергетските капацитети кон институциите за спроведување на законот кои претходно не беа толку често цел на напади“, рече Шчихол. „Оваа промена, кон судовите, обвинителите и единиците за спроведување на законот, покажува дека хакерите собираат докази за руските воени злосторства во Украина“ со цел да ги следат истрагите на Украина“, додаде тој.

  Шпионската активност ќе биде истакната во претстојниот извештај на СССЦИП, кој треба да биде објавен в понеделник. Во извештајот, чиј примерок беше прегледан од Ројтерс, се вели дека хакерите исто така се обидувале да соберат разузнавачки информации за руски државјани уапсени во Украина, со цел „да им помогнат на овие лица да избегнат гонење и да ги преселат назад во Русија“.

  „Групите што ги идентификувавме дека се вклучени во оваа активност се дел од руските разузнавачки агенции ГРУ и ФСБ“, рече Шчихол.

  Руското Министерство за надворешни работи и Федералната служба за безбедност (ФСБ) не одговорија веднаш на писмените барања на Ројтерс за коментар. Руската воена разузнавачка агенција ГРУ не можеше да се контактира.

  Шчихол одби да идентификува точно кои единици биле цел на хакерската кампања, наведувајќи безбедносни причини. Бројот на инциденти со сајбер безбедност документирани од СССЦИП порасна за 123% во првите шест месеци од оваа година во споредба со втората половина на 2022 година, додаде тој.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира