СЕ УРНА ХОТЕЛ-КАРАНТИН ЗА КОРОНАВИРУС ВО КИНА, 70 ЗАТРУПАНИ

  СЕ УРНА ХОТЕЛ-КАРАНТИН ЗА КОРОНАВИРУС ВО КИНА, 70 ЗАТРУПАНИСпасувачите досега извлекоа 35-мина, причината за уривањето хотелот уште не е позната, а не се знае ни дали има загинати. (Фото: ЕПА)

  Најмалку 70 луѓе се затрупани под урнатините на хотел кој служел како карантин за коронавирус, што денеска се урна во кинескиот град Куангжу во јужната провинција Фуџијн.

  Спасувачите досега извлекоа 35-мина. Причината за уривањето хотелот уште не е позната, а не се знае ни дали има загинати.

  Хотелот служел за карантин за мониторинг на луѓе кои имале блиски контакти со болни од коронавирус, а отворен е во 2018 и имал 80 соби.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира