ВО ПОЖАР ВО САД ЗАГИНАА 10 РОДНИНИ НА ПОЖАРНИКАРОТ КОЈ ДОШОЛ ДА ГАСИ

    ВО ПОЖАР ВО САД ЗАГИНАА 10 РОДНИНИ НА ПОЖАРНИКАРОТ КОЈ ДОШОЛ ДА ГАСИТри деца се меѓу десетте загинати во пожарот во Пенсилванија. (Фото: АП)

    Во пожар во куќа во североисточна Пенсилванија вчера рано наутро загинаа седум возрасни и три деца, на ужас на еден пожарникар волонтер кој дошол да се бори со пожарот и видел дека жртвите се неговото семејство, соопштија властите. Децата кои починале биле на возраст од 5, 6 и 7 години, соопшти државната полиција на Пенсилванија, додека седумте возрасни лица биле од нивните доцни тинејџерски години до 79-годишен маж. Тројца возрасни успеале да се спасат.

    Харолд Бејкер, пожарникар волонтер во градот Нескопек, рече дека меѓу 10-те жртви се неговиот син, ќерка, таткото на сопругата, девер, снаа, три внуци и уште двајца роднини. Тој рече дека неговите две деца и другите млади жртви биле во посета на домот на нивната тетка и вујко за да пливаат и друга летна забава. Тој рече дека во двокатниот дом имало и 13 кучиња, но не знае дали некои преживеале.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира