Таг: аерозагадување

1 5 6 7 8 70 / 73 НАПИСИ
ЛОНДОН ИМ ДАВА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА НА ПРЕВОЗНИТЕ КОМПАНИИ ЗА ДА СЕ НАМАЛИ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

ЛОНДОН ИМ ДАВА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА НА ПРЕВОЗНИТЕ КОМПАНИИ ЗА ДА СЕ НАМАЛИ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, ќе испроба нова мерка во обид да се намали загадувањето во градот, пуштајќи во употреба 25 електрични комбиња за ...
СКОПЈАНИ НЕ ГИ ОСТАВИЈА КОЛИТЕ ОТИ ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ НЕ ЧИНИ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

СКОПЈАНИ НЕ ГИ ОСТАВИЈА КОЛИТЕ ОТИ ЈАВНИОТ ПРЕВОЗ НЕ ЧИНИ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Од утре се укинува бесплатниот јавен автобуски превоз во Скопје оти загадување на воздухот е во рамки на дозволеното, кажа денеска градоначалникот Пет ...
ДЕЛ ОД ПАРИТЕ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ВО БИТОЛА ОТИДОА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА СТАДИОН НА ТАЛЕСКИ

ДЕЛ ОД ПАРИТЕ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ ВО БИТОЛА ОТИДОА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА СТАДИОН НА ТАЛЕСКИ

Во услови кога Битола се соочува со големо аерозагадување, дел од општинските пари не може да се искористат за краткорочни мерки зашто Општината е при ...
СТАПИЈА ВО СИЛА ИТНИТЕ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ

СТАПИЈА ВО СИЛА ИТНИТЕ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ

Утринава стапија во сила итните мерки за намалување на аерозагадувањето откако два дена по ред загадувањето на воздухот беше над дозволеното, осносно ...
ДРЖАВАТА ГУБИ 325 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ПОРАДИ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

ДРЖАВАТА ГУБИ 325 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ПОРАДИ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

Заменикот-министер за екологија Јани Макрадули на научен форум во Штип кажа дека намалувањето на аерозагадувањето е еден од приоритетите на оваа влада ...
СТОТИНА ГРАЃАНИ НА ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА ПОБАРАА РЕШЕНИЈА ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО

СТОТИНА ГРАЃАНИ НА ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА ПОБАРАА РЕШЕНИЈА ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО

Околу 200 граѓани протестираа денеска пред Владата, барајќи од надлежните решенија за загадувањето на воздухот. Протестот беше најавен и организиран н ...
БИТОЛЧАНИ БАРААТ СУБВЕНЦИОНИРАНА ЦЕНА НА СТРУЈАТА ПОРАДИ ЗАГАДУВАЊЕТО ОД РЕК

БИТОЛЧАНИ БАРААТ СУБВЕНЦИОНИРАНА ЦЕНА НА СТРУЈАТА ПОРАДИ ЗАГАДУВАЊЕТО ОД РЕК

Битолчани ќе бараат од државата да им даде субвенционирана тарифа за електрична енергија како еден вид обештетување за загадувањето на животната среди ...
17 МИЛИОНИ БЕБИЊА ВО РИЗИК ОД ОШТЕТУВАЊЕ НА МОЗОКОТ, ДИШАТ ВОЗДУХ ЗАГАДЕН 6 ПАТИ ПОВЕЌЕ ОД ДОЗВОЛЕНОТО, КАЖА УНИЦЕФ

17 МИЛИОНИ БЕБИЊА ВО РИЗИК ОД ОШТЕТУВАЊЕ НА МОЗОКОТ, ДИШАТ ВОЗДУХ ЗАГАДЕН 6 ПАТИ ПОВЕЌЕ ОД ДОЗВОЛЕНОТО, КАЖА УНИЦЕФ

Речиси 17 милиони бебиња во светот дишат отровен воздух, а тоа може да го оштети развојот на нивните мозоци, стои во извештајот на УНИЦЕФ, кој е објав ...
ВЕЛЕС ЗАБРАНИ ГУМИ, ПЛАСТИКА И ДЕЛОВИ ОД МЕБЕЛ ДА СЕ КОРИСТАТ ЗА ОГРЕВ ЗА ДА ГО НАМАЛИ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

ВЕЛЕС ЗАБРАНИ ГУМИ, ПЛАСТИКА И ДЕЛОВИ ОД МЕБЕЛ ДА СЕ КОРИСТАТ ЗА ОГРЕВ ЗА ДА ГО НАМАЛИ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

Како одговор на високите концентрации на ПМ10 честичките, кои претходните шест дена беа регистрирани во Велес, Советот на Општината донесе итни мерки ...
ВРЕМЕ Е ДА СЕ РАЗБУДИМЕ, СЕКОЈ ДЕН УМИРААТ 25.000 ЛУЃЕ ОД ЗАГАДУВАЊЕ, КАЖА ШВАРЦЕНЕГЕР НА КЛИМАТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА

ВРЕМЕ Е ДА СЕ РАЗБУДИМЕ, СЕКОЈ ДЕН УМИРААТ 25.000 ЛУЃЕ ОД ЗАГАДУВАЊЕ, КАЖА ШВАРЦЕНЕГЕР НА КЛИМАТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА

Филмската ѕвезда и поранешниот гувернер на Калифорнија Арнолд Шварценегер сака активистите за животна средина да обрнат повеќе внимание на непосреднит ...
1 5 6 7 8 70 / 73 НАПИСИ