Таг: албански јазик

ВНЕСУВАЊЕТО НА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ Е ПРИОРИТЕТ, НО СЕ РАЗМИСЛУВА И ЗА ВНЕСУВАЊЕ НА АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЛОГА

ВНЕСУВАЊЕТО НА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ Е ПРИОРИТЕТ, НО СЕ РАЗМИСЛУВА И ЗА ВНЕСУВАЊЕ НА АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЛОГА

Министерот за правда Кренар Лога вели дека се размислува за замена на формулацијата „20 отсто“ со формулацијата „албански јазик“ во Уставот, кога веќе ...
ВО ТЕТОВО НЕ СЕ ПОЧИТУВА ДВОЈАЗИЧНОСТА ОТИ НЕМА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК НА ТАБЛИТЕ

ВО ТЕТОВО НЕ СЕ ПОЧИТУВА ДВОЈАЗИЧНОСТА ОТИ НЕМА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК НА ТАБЛИТЕ

Деновиве, тетовската секција на Јавното претпријатие „Македонија пат“ започна со поставување нови информативни табли-патокази на автопатот А2 Скопје-Т ...
РОДИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ ПРОТЕСТИРАА ПРЕД СРЕДНОТО МЕДИЦИНСКО УЧИЛИШТЕ ОТИ САКААТ УПИС БЕЗ ТЕСТИРАЊЕ

РОДИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ ПРОТЕСТИРАА ПРЕД СРЕДНОТО МЕДИЦИНСКО УЧИЛИШТЕ ОТИ САКААТ УПИС БЕЗ ТЕСТИРАЊЕ

Ученици заедно со родителите денеска протестираа пред влезот на средното медицинско училиште „Панче Караѓозов“ во Скопје, барајќи уште една паралелка ...
„СКЕНДЕРБЕГ“ ГО СЛАВИ ЖИВОТОТ НА КАСТРИОТ, НЕМА НАЦИОНАЛНА КОНОТАЦИЈА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ НА ПРВАТА АЛБАНСКА ОПЕРА ВО НОБ

„СКЕНДЕРБЕГ“ ГО СЛАВИ ЖИВОТОТ НА КАСТРИОТ, НЕМА НАЦИОНАЛНА КОНОТАЦИЈА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ НА ПРВАТА АЛБАНСКА ОПЕРА ВО НОБ

Операта „Скендербег“ која композиторот Фатос Лумани ја пишуваше две години, и за која Министерството за култура даде 3,5 милиони денари (околу 57.000 ...
НОВИОТ АДВОКАТ ВО СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ ЗА РУШЕЊЕТО НА „КОСМОС“ КАЖАЛ ПРИ УВИД ДЕКА НЕ ЗНАЕ МАКЕДОНСКИ

НОВИОТ АДВОКАТ ВО СУДЕЊЕТО НА ГРУЕВСКИ ЗА РУШЕЊЕТО НА „КОСМОС“ КАЖАЛ ПРИ УВИД ДЕКА НЕ ЗНАЕ МАКЕДОНСКИ

По откажувањето на полномоштвото на адвокатот Димитар Дангов на обвинетата Елизабета Најдовска во случајот „ТНТ“ за одмаздничкото уривање на „Космос“ ...
ЕЈУП ГОНСАЛЕС

ЕЈУП ГОНСАЛЕС

1 И сега што правиме? Што ли ќе прават со омразата балканските националисти откако еве,  Договорот од Преспа помина и во Парламентот на Грција? Еј, чо ...
МАКЕДОНИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА ДВОЈАЗИЧНА ВО СОБРАНИЕТО, ВЛАДАТА, СУДОВИТЕ, МИНИСТЕРСТВАТА, БОЛНИЦИТЕ, И СЕКАДЕ КАДЕ НАД 20 ОТСТО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИ

МАКЕДОНИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА ДВОЈАЗИЧНА ВО СОБРАНИЕТО, ВЛАДАТА, СУДОВИТЕ, МИНИСТЕРСТВАТА, БОЛНИЦИТЕ, И СЕКАДЕ КАДЕ НАД 20 ОТСТО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИ

Законот за употреба на јазиците, што вчера претседателот на Собранието Талат Џафери го испрати на објава во Службен весник, по членот 1 кој вели дека ...
ПУШЕЊЕ СО ЈАЗИК

ПУШЕЊЕ СО ЈАЗИК

1 Многумина имаат мислење за Законот за употреба за јазиците, иако верувам дека не ни знаат што е напишано во него. Многумина се против законот, оти м ...
ПРОМОВИРАН РЕЧНИК ЗА ИЗУЧУВАЊЕ МАКЕДОНСКИ И АЛБАНСКИ ЈАЗИК

ПРОМОВИРАН РЕЧНИК ЗА ИЗУЧУВАЊЕ МАКЕДОНСКИ И АЛБАНСКИ ЈАЗИК

За полесно изучување на македонскиот и албанскиот јазик, денеска беше промовиран речник на македонско-албански и албанско-македонски јазик. Двонасо ...
9 / 9 НАПИСИ