Таг: бездомници

15 БЕЗДОМНИЦИ ДОБИЈА ВРАБОТУВАЊЕ, А СИТЕ ЧИСТА ОБЛЕКА И ФРИЗУРИ, ВО АКЦИЈА НА ЦРВЕНИОТ КРСТ ЗА ВРЕМЕ НА КОВИД КРИЗАТА

15 БЕЗДОМНИЦИ ДОБИЈА ВРАБОТУВАЊЕ, А СИТЕ ЧИСТА ОБЛЕКА И ФРИЗУРИ, ВО АКЦИЈА НА ЦРВЕНИОТ КРСТ ЗА ВРЕМЕ НА КОВИД КРИЗАТА

Пандемијата на коронавирусот беше уште еден предизвик за бездомниците во мачната секојдневна борба да се преживее. И покрај тоа што главно се препуште ...
ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ СПИЕЈА НА УЛИЦА ЗА ДА ПОДДРЖАТ КАМПАЊА ЗА ПОМОШ НА БЕЗДОМНИЦИ

ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ СПИЕЈА НА УЛИЦА ЗА ДА ПОДДРЖАТ КАМПАЊА ЗА ПОМОШ НА БЕЗДОМНИЦИ

Илјадници луѓе, меѓу нив и славни личности, спиеја на отворено ноќеска за да поддржат глобална кампања за собирање средства за помош на бездомници. ...
ОД НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ОТВОРАТ ПУНКТОВИ ЗА СОБИРАЊЕ СРЕДСТВА ЗА БЕЗДОМНИЦИ И СИРОМАШНИ

ОД НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ОТВОРАТ ПУНКТОВИ ЗА СОБИРАЊЕ СРЕДСТВА ЗА БЕЗДОМНИЦИ И СИРОМАШНИ

Здружението на граѓани за помош и поддршка на бездомници, социјално загрозени семејства и поединци „Љубезност“ и оваа година организира пунктови во Ск ...
СЕМЕЈСТВО ЖИВЕЕ НА УЛИЦА ОТКАКО МУ ИЗГОРЕ КУЌАТА, ДРЖАВАТА НЕ ПОМАГА ОТИ ИМА ИЗБОРИ

СЕМЕЈСТВО ЖИВЕЕ НА УЛИЦА ОТКАКО МУ ИЗГОРЕ КУЌАТА, ДРЖАВАТА НЕ ПОМАГА ОТИ ИМА ИЗБОРИ

Семејство од Куманово буквално живее на улица под ведро небо, откако пред една недела му изгоре куќата во голем пожар. Семејството Зафировски оттогаш ...
ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ ЌЕ ГОТВАТ ОБРОК ЗА РАНЛИВИТЕ ГРУПИ СО ИНОВАТИВНИОТ МОДЕЛ „СИТЕ СИТИ“ ЗА ИСКОРИСТУВАЊЕ НА ВИШОКОТ ХРАНА

ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ ЌЕ ГОТВАТ ОБРОК ЗА РАНЛИВИТЕ ГРУПИ СО ИНОВАТИВНИОТ МОДЕЛ „СИТЕ СИТИ“ ЗА ИСКОРИСТУВАЊЕ НА ВИШОКОТ ХРАНА

Лица со попреченост неколку пати во неделата ќе готват оброк за лица кои имаат или немаат можност за самостојна подготовка на храна, лица во социјален ...
ПРИЈАВЕТЕ БЕЗДОМНИЦИ НА ДЕЖУРНИТЕ ТЕЛЕФОНИ ВО СКОПЈЕ, БИТОЛА, СТРУМИЦА И СТРУГА, АПЕЛИРА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛНА ПОЛИТИКА

ПРИЈАВЕТЕ БЕЗДОМНИЦИ НА ДЕЖУРНИТЕ ТЕЛЕФОНИ ВО СКОПЈЕ, БИТОЛА, СТРУМИЦА И СТРУГА, АПЕЛИРА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛНА ПОЛИТИКА

Министерството за труд и социјална политика апелира до граѓаните ако забележат бездомник да го пријават на дежурните телефонски броеви, за да биде сме ...
СИБИРСКИОТ СТУД ГО ПОГОДИ И МЕДИТЕРАНОТ, 55 МРТВИ НИЗ ЕВРОПА

СИБИРСКИОТ СТУД ГО ПОГОДИ И МЕДИТЕРАНОТ, 55 МРТВИ НИЗ ЕВРОПА

Големи делови од Европа поминаа уште една ноќ во замрзнати услови, додека сибирската клима продолжи да создава хаос. Невообичаено студеното време м ...
„ЅВЕР ОД ИСТОКОТ“ ДОСЕГА УСМРТИ 41 ЛИЦЕ, ВО ШВАЈЦАРИЈА ИЗМЕРЕНИ -36 СТЕПЕНИ

„ЅВЕР ОД ИСТОКОТ“ ДОСЕГА УСМРТИ 41 ЛИЦЕ, ВО ШВАЈЦАРИЈА ИЗМЕРЕНИ -36 СТЕПЕНИ

Низ Европа се затвораат училишта, откако ударот на сибирски студ, наречен „ѕвер од истокот“, продолжи да ги одржува температурите длабоко под нула сте ...
16 УНГАРСКИ УЧЕНИЦИ ЗАГИНАА ВО ЗАПАЛЕН АВТОБУС ВО ИТАЛИЈА

16 УНГАРСКИ УЧЕНИЦИ ЗАГИНАА ВО ЗАПАЛЕН АВТОБУС ВО ИТАЛИЈА

Автобус со ученици од Унгарија доцна синоќа удри во столб на автопат близу Верона, северна Италија и се запали, при што загинаа најмалку 16 лица, сооп ...
64 ЧЛЕНОВИ НА СЛАВНИОТ АНСАМБЛ АЛЕКСАНДРОВ ЗАГИНАА ВО НЕСРEЌАТА НА РУСКИОТ ВОЕН АВИОН

64 ЧЛЕНОВИ НА СЛАВНИОТ АНСАМБЛ АЛЕКСАНДРОВ ЗАГИНАА ВО НЕСРEЌАТА НА РУСКИОТ ВОЕН АВИОН

  Меѓу 92-те жртви во рускиот воен авион што се урна утрово во Црното море на пат за Сирија, се и 64 членови на славниот Ансамблот Александров ...
10 / 10 НАПИСИ