Таг: деца

1 24 25 26 27 28 33 260 / 322 НАПИСИ
ОСУМ ОД ДЕСЕТ РОДИТЕЛИ ГИ ДИСЦИПЛИНИРААТ ДЕЦАТА СО ФИЗИЧКО И ПСИХОЛОШКО НАСИЛСТВО, ПОЧНА КАМПАЊАТА „И РОДИТЕЛСТВОТО СЕ УЧИ“

ОСУМ ОД ДЕСЕТ РОДИТЕЛИ ГИ ДИСЦИПЛИНИРААТ ДЕЦАТА СО ФИЗИЧКО И ПСИХОЛОШКО НАСИЛСТВО, ПОЧНА КАМПАЊАТА „И РОДИТЕЛСТВОТО СЕ УЧИ“

Осум од десет родители во земјава ги дисциплинираат децата со физичко и психолошко насилство, три од едно дете е емотивно запоставено, а две од едно д ...
МЕДИЦИНСКИ КЛОВНОВИ ПРЕКУ ИГРА ЌЕ ГО НАМАЛУВААТ СТРЕСОТ И ЌЕ ИМ БИДАТ ПОДДРШКА НА ТЕШКО БОЛНИТЕ ДЕЦА

МЕДИЦИНСКИ КЛОВНОВИ ПРЕКУ ИГРА ЌЕ ГО НАМАЛУВААТ СТРЕСОТ И ЌЕ ИМ БИДАТ ПОДДРШКА НА ТЕШКО БОЛНИТЕ ДЕЦА

Медицински кловнови, или специјално обучени лица, ќе им помагаат психолошки на најтешко болните деца, кои се лекуваат на Клиниката за детски болести п ...
ОД 30.000 ПРЕГЛЕДАНИ ДЕЦА, ДЕСЕТ ОТСТО ИМАЛЕ ПРОБЛЕМИ СО ВИДОТ

ОД 30.000 ПРЕГЛЕДАНИ ДЕЦА, ДЕСЕТ ОТСТО ИМАЛЕ ПРОБЛЕМИ СО ВИДОТ

Од 30.000 прегледани деца на територијата на Македонија, десет проценти имале проблеми со видот, соопштија од Лајонс клубовите во Битола по повод Меѓу ...
ИТАЛИЈА СНИМА ДЕТСКА ТВ-СЕРИЈА ЗА СЕКСУАЛЕН НАПАД СО ТИМ ОД ПСИХОЛОЗИ И ПСИХИЈАТРИ

ИТАЛИЈА СНИМА ДЕТСКА ТВ-СЕРИЈА ЗА СЕКСУАЛЕН НАПАД СО ТИМ ОД ПСИХОЛОЗИ И ПСИХИЈАТРИ

Првата ТВ-серија за деца за сексуално вознемирување ќе биде емитувана вгодина, најави авторот на проектот, државната италијанска телевизија РАИ. „Џемс ...
30 ОТСТО ОД ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА ПРЕТРПЕЛЕ ЕМОТИВНО ЗАПОСТАВУВАЊЕ, ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЦЕЛАТА ЗАЕДНИЦА, ВЕЛАТ ОД УНИЦЕФ И ЕУ

30 ОТСТО ОД ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА ПРЕТРПЕЛЕ ЕМОТИВНО ЗАПОСТАВУВАЊЕ, ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЦЕЛАТА ЗАЕДНИЦА, ВЕЛАТ ОД УНИЦЕФ И ЕУ

Правата на децата и правата на лицата со пореченост се нешта за кои не се преговара во ЕУ, кажа Геновева Луиз Калавера, директор за Западен Балкан во ...
ОБЛОЖУВАЛНИЦА ПОДАРИ АПАРАТИ ЗА ВЕШТАЧКО ДИШЕЊЕ ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ НА ДЕТСКАТА КЛИНИКА

ОБЛОЖУВАЛНИЦА ПОДАРИ АПАРАТИ ЗА ВЕШТАЧКО ДИШЕЊЕ ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ НА ДЕТСКАТА КЛИНИКА

Клиниката за детски болести денес доби донација од два апарати за механичка вентилација на пациенти во домашни услови. Директорката на Клиниката д-р К ...
ОТВОРЕН ДНЕВЕН ЦЕНТАР ЗА ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

ОТВОРЕН ДНЕВЕН ЦЕНТАР ЗА ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

Во Македонска Каменица денес е отворен дневен центар за лица со интелектуална попреченост. Центарот е со површина од 200 квадратни метри и има простор ...
ТРОЈЦА ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА, 14 ЦИВИЛИ ПОВРЕДЕНИ ПО НАПАД НА БОМБАШ САМОУБИЕЦ ВО СОМАЛИЈА

ТРОЈЦА ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА, 14 ЦИВИЛИ ПОВРЕДЕНИ ПО НАПАД НА БОМБАШ САМОУБИЕЦ ВО СОМАЛИЈА

Бомбаш самоубиец со кола нападна владина канцеларија во главниот град на Сомалија, Могадишу, поради што се урна училиштето во близина, соопшти полициј ...
НЕГУВАТЕЛКИТЕ И ВОСПИТУВАЧКИТЕ ВО ГРАДИНКИТЕ ОД СЕПТЕМВРИ СО ПОВИСОКИ ПЛАТИ ЗА 5 ОТСТО

НЕГУВАТЕЛКИТЕ И ВОСПИТУВАЧКИТЕ ВО ГРАДИНКИТЕ ОД СЕПТЕМВРИ СО ПОВИСОКИ ПЛАТИ ЗА 5 ОТСТО

Негувателките и воспитувачките на децата во градинките од септември ќе добијат повисоки плати, најави денес во Велес министерот за финансии Драган Тев ...
ОТВОРЕНА НОВА ГРАДИНКА ВО ВЕЛЕШКОТО СЕЛО КАРАСЛАРИ

ОТВОРЕНА НОВА ГРАДИНКА ВО ВЕЛЕШКОТО СЕЛО КАРАСЛАРИ

Отворен е клон на градинката во велешкото село Караслари каде се згрижени 20-тина деца, а има капацитет за 40. Проектот е започнат во 2016 година, обј ...
1 24 25 26 27 28 33 260 / 322 НАПИСИ