Таг: договор за името

1 2 3 4 5 8 30 / 72 НАПИСИ
СОБРАНИЕТО В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГО РАСПИШЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИМЕТО, РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ УШТЕ НЕ Е УТВРДЕНО

СОБРАНИЕТО В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ГО РАСПИШЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИМЕТО, РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ УШТЕ НЕ Е УТВРДЕНО

Во координација со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, собраниската седница за распишување референдум нема да се закаже утре, туку в понеделник, потврдуваат за ...
ПОСЛЕДНА ШАНСА ЗА ДОГОВОР ЗА ДИК, ПОЧНА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА ВО СКУСЕН СОСТАВ

ПОСЛЕДНА ШАНСА ЗА ДОГОВОР ЗА ДИК, ПОЧНА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА ВО СКУСЕН СОСТАВ

Во скусен состав од четворица партиски лидери, како што сака  претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, со премиерот Зоран Заев (СДСМ), Али Ахме ...
НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СМЕНИМЕ УНИВЕРЗАЛНОТО ПРАВО СОСЕДИТЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СМЕНИМЕ УНИВЕРЗАЛНОТО ПРАВО СОСЕДИТЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Никој на нашите соседи не може да им го одземе правото да се нарекуваат Македонци, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во интер ...
ДОЈРАНСКИ ДОГОВОР

ДОЈРАНСКИ ДОГОВОР

1 Не им се бендисувало името Северна Македонија. И мене. Ич не ми прави ќеф. И не е фер. И ич не е праведно. Ама, сега веќе не збориме за името. За то ...
ДАЛИ СТЕ ЗА ЕУ И НАТО СО ПРИФАЌАЊЕ НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ЌЕ ГЛАСИ РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ, КАЖА ЗАЕВ

ДАЛИ СТЕ ЗА ЕУ И НАТО СО ПРИФАЌАЊЕ НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ЌЕ ГЛАСИ РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ, КАЖА ЗАЕВ

Дали сте за членство во Европската унија и НАТО со прифаќање на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа ве ...
КОМИТИ ВО ПОЛИЦИЈА КАЖАЛЕ ДЕКА РУСКИ БИЗНИСМЕНИ ДАВАЛЕ ПАРИ ЗА НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, РЕЧЕ ЗАЕВ

КОМИТИ ВО ПОЛИЦИЈА КАЖАЛЕ ДЕКА РУСКИ БИЗНИСМЕНИ ДАВАЛЕ ПАРИ ЗА НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, РЕЧЕ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев кажа дека припадници на навивачката група „Комити“ кои учествувале во насилните протести пред парламeнтот минатиот месец во исказ ...
СО ПЕНКАЛО СРУШИВМЕ РЕЖИМ, СО ПЕНКАЛО СТАНАВМЕ ЧЛЕНКА НА НАТО, РЕЧЕ ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

СО ПЕНКАЛО СРУШИВМЕ РЕЖИМ, СО ПЕНКАЛО СТАНАВМЕ ЧЛЕНКА НА НАТО, РЕЧЕ ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

Срушивме режим со пенкало, денес пенкалото го употребивме за да станеме членка на НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Бр ...
ГРЦИЈА ПРОТЕРА ДВАЈЦА РУСКИ ДИПЛОМАТИ ПОРАДИ ОБИД ДА ГО ПОТКОПААТ ДОГОВОРОТ СО МАКЕДОНИЈА

ГРЦИЈА ПРОТЕРА ДВАЈЦА РУСКИ ДИПЛОМАТИ ПОРАДИ ОБИД ДА ГО ПОТКОПААТ ДОГОВОРОТ СО МАКЕДОНИЈА

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на уште двајца други руски дипломати, обвинувајќи ги за мешање в ...
АМНЕСТИЈА ЗА РЕФЕРЕНДУМ

АМНЕСТИЈА ЗА РЕФЕРЕНДУМ

1 Си седиш така во партиски штаб на дежурство и одеднаш некој ти вика  – ај да одиме до Собрание. Ќе тепаме Шиптари. Ќе му ја скршиме главата на црпко ...
СОБРАНИЕТО ПАК ЌЕ ГО ГЛАСА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ПО ОДБИВАЊЕТО НА ИВАНОВ ДА ГО ПОТПИШЕ

СОБРАНИЕТО ПАК ЌЕ ГО ГЛАСА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА ПО ОДБИВАЊЕТО НА ИВАНОВ ДА ГО ПОТПИШЕ

Собранието денес ќе ја одржи седница на која пратениците во трето читање ќе гласаат за предлог-законот за ратификација на договорот со Грција за споро ...
1 2 3 4 5 8 30 / 72 НАПИСИ