Таг: Европска Унија

1 11 12 13 14 130 / 138 НАПИСИ
ЕУ БАРА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ И ОПОЗИЦИЈАТА ДА ГО СПРОВЕДАТ ДОГОВОРОТ ОД ПРЖИНО

ЕУ БАРА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ И ОПОЗИЦИЈАТА ДА ГО СПРОВЕДАТ ДОГОВОРОТ ОД ПРЖИНО

Европската унија го поздрави изгласувањето на новата влада на чело со премиерот Зоран Заев и повика заедно со опозицијата конструктивно да ги спроведа ...
ТАЛАТ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО МОГЕРИНИ И СИТЕ ДРУГИ ВО БРИСЕЛ

ТАЛАТ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО МОГЕРИНИ И СИТЕ ДРУГИ ВО БРИСЕЛ

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во Брисел ќе се сретне со Високата претставничка за надворешни работи и за безбедносна политика на Ев ...
МОЖНИ СЕ САНКЦИИ ОД ЕУ ЗА ПОЕДИНЦИ ОД ВЛАСТА, ВЕЛИ ГАРЕТ МАРТИН ОД ЕВРОПСКИОТ ИНСТИТУТ ВО ВАШИНГТОН

МОЖНИ СЕ САНКЦИИ ОД ЕУ ЗА ПОЕДИНЦИ ОД ВЛАСТА, ВЕЛИ ГАРЕТ МАРТИН ОД ЕВРОПСКИОТ ИНСТИТУТ ВО ВАШИНГТОН

По посетите на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кои беа неуспешни, трпението на Европската ун ...
СО НОВИТЕ ШЕНГЕНСКИ ПРАВИЛА НА ГРАНИЦИТЕ НА ЕУ СЕ ЧЕКА СО СААТИ

СО НОВИТЕ ШЕНГЕНСКИ ПРАВИЛА НА ГРАНИЦИТЕ НА ЕУ СЕ ЧЕКА СО СААТИ

Новите шенгенски правила за контрола на патниците предизвикаа проблеми на границите и на аеродромите, особено за време на продолжениот викенд за Велиг ...
СЀ УШТЕ ИМА СЕМЕЈСТВА КОИ СЕ СРАМАТ ОД ДЕЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ, ВЕЛАТ ТИКВЕШКИТЕ АКТИВИСТИ

СЀ УШТЕ ИМА СЕМЕЈСТВА КОИ СЕ СРАМАТ ОД ДЕЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ, ВЕЛАТ ТИКВЕШКИТЕ АКТИВИСТИ

Во Тиквешијата сѐ уште постојат стигма и предрасуди кога се во прашање лицата со посебни потреби, сѐ уште има семејства што се срамат поради хендикепи ...
ЕУ ПРИТИСКА ЗА ШИРОКА ВЛАДА

ЕУ ПРИТИСКА ЗА ШИРОКА ВЛАДА

Европската комисија побара од претседателот Ѓорге Иванов итно да почне со консултации и брзо да определи лидер за формирање влада, кој ќе може да сост ...
БРИТАНИЈА ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ЕДИНСТВЕНИОТ ЕВРОПСКИ ПАЗАР, НАЈАВИ МЕЈ

БРИТАНИЈА ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ЕДИНСТВЕНИОТ ЕВРОПСКИ ПАЗАР, НАЈАВИ МЕЈ

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „нема шанси“ Велика Британија  да остане во единствениот европски пазар, зашто тоа би значело дека „воопш ...
БРЕГЗИТ Е ОДЛИЧЕН, ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ВЕЛИ ТРАМП

БРЕГЗИТ Е ОДЛИЧЕН, ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ВЕЛИ ТРАМП

Неколку дена пред неговата инаугурација, новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека одлуката на Британија да излезе од Европската унија ...
СЈО ОЧЕКУВА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ

СЈО ОЧЕКУВА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА МАНДАТОТ

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира политичките изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада Никола Гр ...
ЕВРОПА СЕ СООЧУВА СО ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ КАКО СЕКОЈДНЕВИЕ

ЕВРОПА СЕ СООЧУВА СО ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ КАКО СЕКОЈДНЕВИЕ

Новите напори на Исламска држава да шири страв во Европа ги тестираат границите на издржливост на антитерористичките власти, принудувајќи ги граѓаните ...
1 11 12 13 14 130 / 138 НАПИСИ