Таг: Европска Унија

1 9 10 11 12 13 14 110 / 139 НАПИСИ
ВЛАДАТА ГО ЗАДОЛЖИ СЕКРЕТАРИЈАТОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА ДА БАРА КОНСУЛТАЦИИ СО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ПО НАЈАВАТА ЗА ВОВЕДУВАЊЕ КВОТИ ЗА ИЗВОЗ НА ЧЕЛИК И АЛИМИНИУМ ОД МАКЕДОНИЈА

ВЛАДАТА ГО ЗАДОЛЖИ СЕКРЕТАРИЈАТОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА ДА БАРА КОНСУЛТАЦИИ СО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ПО НАЈАВАТА ЗА ВОВЕДУВАЊЕ КВОТИ ЗА ИЗВОЗ НА ЧЕЛИК И АЛИМИНИУМ ОД МАКЕДОНИЈА

Секретаријатот за европски прашања доби задолжување од Владата да подготви барање за консултации со Европската комисија по најавата од Унијата за вове ...
НЕ ОЧЕКУВАМ КВОТИТЕ ОД ЕУ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ АЛУМИНИУМ И ЧЕЛИК ДА СЕ ОДРАЗАТ НЕГАТИВНО НА ЕКОНОМИЈАТА, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ТЕВДОВСКИ

НЕ ОЧЕКУВАМ КВОТИТЕ ОД ЕУ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ АЛУМИНИУМ И ЧЕЛИК ДА СЕ ОДРАЗАТ НЕГАТИВНО НА ЕКОНОМИЈАТА, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ТЕВДОВСКИ

Министерот за финансии Драган Тевдовски кажа дека најавата од Европската Унија да воведе квоти со кои се ограничува извоз на челик и на алуминиум од М ...
ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО ОДОБРИ ДОГОВОРОТ ЗА БРЕГЗИТ ПО 18 МЕСЕЦИ ПРЕГОВОРИ

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО ОДОБРИ ДОГОВОРОТ ЗА БРЕГЗИТ ПО 18 МЕСЕЦИ ПРЕГОВОРИ

Лидерите на 27-те земји-членки го усвоија договорот за повлекување на Велика Британија од Европска Унија, изјави претседателот на Европскиот совет, До ...
ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПОСТАПКА ЗА САНКЦИИ ПРОТИВ УНГАРИЈА

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПОСТАПКА ЗА САНКЦИИ ПРОТИВ УНГАРИЈА

Пратениците во Европскиот парламент изгласаа да почнат санкции кон Владата на Унгарија, поради уништување на демократијата и неуспехот да се задржи на ...
ВМРО-ДПМНЕ МОЖЕ ДА КРИТИКУВА, НО МОРА ДА ПОКАЖЕМЕ ЕДИНСТВО ЗА РЕФЕРEНДУМОТ, КАЖА ЗАЕВ

ВМРО-ДПМНЕ МОЖЕ ДА КРИТИКУВА, НО МОРА ДА ПОКАЖЕМЕ ЕДИНСТВО ЗА РЕФЕРEНДУМОТ, КАЖА ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев и натаму ќе продолжи да ја повикува ВМРО-ДПМНЕ да се вклучи во кампањата за референдумот за прифаќање на договорот со Грција. Во ...
ДАЛИ СТЕ ЗА ЕУ И НАТО СО ПРИФАЌАЊЕ НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ЌЕ ГЛАСИ РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ, КАЖА ЗАЕВ

ДАЛИ СТЕ ЗА ЕУ И НАТО СО ПРИФАЌАЊЕ НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ЌЕ ГЛАСИ РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ, КАЖА ЗАЕВ

Дали сте за членство во Европската унија и НАТО со прифаќање на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа ве ...
МЛАДИТЕ ДА ГЛАСААТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИМЕТО, ЗА ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ БРЕГЗИТ, ПОВИКА ЕВРОКОМЕСАРОТ ХАН

МЛАДИТЕ ДА ГЛАСААТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИМЕТО, ЗА ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ БРЕГЗИТ, ПОВИКА ЕВРОКОМЕСАРОТ ХАН

Имате силна меѓународна поддршка, но сега на вас граѓаните останува одлуката за евроатланската иднина на земјата, рече еврокомесарот за европска добро ...
ЈУНИ 2019 Е КРИСТАЛНО ЈАСЕН ДАТУМ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ, ТОЧНО ЗНАЕМЕ ШТО ТРЕБА ДА СЕ СРАБОТИ, ВЕЛИ ВЛАДАТА

ЈУНИ 2019 Е КРИСТАЛНО ЈАСЕН ДАТУМ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ, ТОЧНО ЗНАЕМЕ ШТО ТРЕБА ДА СЕ СРАБОТИ, ВЕЛИ ВЛАДАТА

Датумот за отпочнување на пристапни преговори за Македонија со Европската Унија е кристално јасен, а тој е условен и зборуваме за јуни 2019 година, ка ...
ДИРЕКТ ЗА КОЧАНИ

ДИРЕКТ ЗА КОЧАНИ

1 Дојде уште еден петок. Телефонот, барем додека го пишувам овој текст, уште не заѕвонил ни кај Ципрас, ни кај Заев, па си мислам – да не му наштетам ...
МНР ПОБАРА ЕУ ДА ГО КОРИГИРА ПОГРЕШНОТО ИМЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК НА САМИТОТ ВО СОФИЈА

МНР ПОБАРА ЕУ ДА ГО КОРИГИРА ПОГРЕШНОТО ИМЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК НА САМИТОТ ВО СОФИЈА

Министерството за надворешни работи побара од Европската унија да го коригира погрешното именување на македонскиот јазик на официјалните документи на ...
1 9 10 11 12 13 14 110 / 139 НАПИСИ