Таг: Европска Унија

1 10 11 12 13 14 120 / 139 НАПИСИ
КРУЖНА ФАНТАЗИЈА

КРУЖНА ФАНТАЗИЈА

1 „Денешниот договор отвора една нова врата за можности, отвора можности за нова соработка со Европа и во неа, меѓутоа сега доаѓа тешката работа. Ние ...
СО БАЛЕТСКА МАГИЈА ДЕЦАТА СО ДАУНОВ СИНДРОМ СЕ БОРАТ ПРОТИВ ПРЕДРАСУДИТЕ И ПОДЕЛБИТЕ 

СО БАЛЕТСКА МАГИЈА ДЕЦАТА СО ДАУНОВ СИНДРОМ СЕ БОРАТ ПРОТИВ ПРЕДРАСУДИТЕ И ПОДЕЛБИТЕ 

Помогнете ни да ги победиме најтешките болести, а тоа се поделбите и предрасудите, порача Нина Костовска, студентка на македонски јазик и книжевност н ...
СРБИЈА И ЦРНА ГОРА МОЖЕБИ ЌЕ Ѝ СЕ ПРИКЛУЧАТ НА ЕУ ДО 2025, КАЖА ЈУНКЕР

СРБИЈА И ЦРНА ГОРА МОЖЕБИ ЌЕ Ѝ СЕ ПРИКЛУЧАТ НА ЕУ ДО 2025, КАЖА ЈУНКЕР

Србија и Црна Гора можеби ќе можат да влезат во Европската Унија до 2025 година, кажа денес Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија, нагла ...
РОМАНИЈА ТРЕБА ДА ГИ ПРИЗНАЕ ИСТОПОЛОВИТЕ БРАКОВИ СКЛУЧЕНИ ВО ЕУ, ВЕЛАТ ОД ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА

РОМАНИЈА ТРЕБА ДА ГИ ПРИЗНАЕ ИСТОПОЛОВИТЕ БРАКОВИ СКЛУЧЕНИ ВО ЕУ, ВЕЛАТ ОД ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА

Романија треба да го признае бракот склучен во Белгија меѓу државјанин на Романија и неговиот американски сопруг и да им дозволи на двајцата да живеат ...
ЛИДЕРОТ НА КАМПАЊАТА ЗА БРЕГЗИТ БИ ПРИФАТИЛ НОВ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДА ГО ЗАМОЛЧИ ТОНИ БЛЕР

ЛИДЕРОТ НА КАМПАЊАТА ЗА БРЕГЗИТ БИ ПРИФАТИЛ НОВ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДА ГО ЗАМОЛЧИ ТОНИ БЛЕР

Најџел Фараж ја поддржува идејата за одржување на уште еден референдум за (не)останувањето на Велика Британија во Европска Унија, со цел ова прашање д ...
ЕУ СО ДИСЦИПЛИНСКИ МЕРКИ ЗА ПОЛСКА ЗА СУДСКИ ЗАКОНИ КОИ СЕ ЗАКАНА ЗА ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО

ЕУ СО ДИСЦИПЛИНСКИ МЕРКИ ЗА ПОЛСКА ЗА СУДСКИ ЗАКОНИ КОИ СЕ ЗАКАНА ЗА ВЛАДЕЕЊЕ НА ПРАВОТО

Европската Унија воведе досега невидени дисциплински мерки против Полска, изјавувајќи дека нејзините судски реформи се закана за владеењето на правото ...
ГРУЕВСКИ ВО 2013 СО ПИСМО ГО УБЕДУВАЛ ЕВРОКОМЕСАРОТ ФИЛЕ ДЕКА НЕ СЕ МЕША ВО СУДСКИТЕ ОДЛУКИ ЗА КЕЖАРОВСКИ И ШИПОВИЌ

ГРУЕВСКИ ВО 2013 СО ПИСМО ГО УБЕДУВАЛ ЕВРОКОМЕСАРОТ ФИЛЕ ДЕКА НЕ СЕ МЕША ВО СУДСКИТЕ ОДЛУКИ ЗА КЕЖАРОВСКИ И ШИПОВИЌ

Во писмо од 1 ноември, 2013 до тогашниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, тогашниот македонски премиер Никола Груевски му објаснува како македо ...
СИТЕ Ѝ СВРТЕА ГРБ НА КАТАЛОНИЈА, НА ЧИИ ЛИДЕРИ ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР

СИТЕ Ѝ СВРТЕА ГРБ НА КАТАЛОНИЈА, НА ЧИИ ЛИДЕРИ ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР

Речиси еден месец по хаотичниот референдум, Каталонија, конечно, прогласи независност, но Мадрид на тоа одговори со жестоки противмерки, кои би можеле ...
КАТАЛОНСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ Е НЕЛЕГАЛЕН И ВНАТРЕШНА РАБОТА НА ШПАНИЈА, СООПШТИ ЕУ

КАТАЛОНСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ Е НЕЛЕГАЛЕН И ВНАТРЕШНА РАБОТА НА ШПАНИЈА, СООПШТИ ЕУ

Европската комисија соопшти дека каталонскиот референдум за независност е нелегален според шпанскиот устав. Комисијата го опиша гласањето како внатреш ...
ДИРЕКТОРОТ И ГЛАВНИОТ УРЕДНИК НА МРТВ НЕ КАЖУВААТ ЗОШТО ЈАВНИОТ СЕРВИС НЕМАШЕ ДИРЕКТЕН ПРЕНОС ОД ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

ДИРЕКТОРОТ И ГЛАВНИОТ УРЕДНИК НА МРТВ НЕ КАЖУВААТ ЗОШТО ЈАВНИОТ СЕРВИС НЕМАШЕ ДИРЕКТЕН ПРЕНОС ОД ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

  Јавниот сервис Македонска радио-телевизија (МРТВ) го бојкотираше директниот пренос од посетата на премиерот на Република Бугарија Бојко Бори ...
1 10 11 12 13 14 120 / 139 НАПИСИ