Таг: име

1 2 3 20 / 28 НАПИСИ
ГРИЖАТА ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО СОСЕДНИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ СЕ ПРОШИРИ НА ГРИЖА ЗА ЦЕЛАТА ДИЈАСПОРА СО УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, ВЕЛИ ДИМИТРОВ

ГРИЖАТА ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО СОСЕДНИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ СЕ ПРОШИРИ НА ГРИЖА ЗА ЦЕЛАТА ДИЈАСПОРА СО УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, ВЕЛИ ДИМИТРОВ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров рече дека со четири амандмани ќе се менува Уставот, амандмани ќе се формулираат со двотретинско мнозин ...
СО ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СЕ ПОТВРДУВААТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ, ЈАЗИК, И КУЛТУРА, КАЖАА УЧЕСНИЦИТЕ НА РАСПРАВАТА ВО МАНУ

СО ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СЕ ПОТВРДУВААТ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ, ЈАЗИК, И КУЛТУРА, КАЖАА УЧЕСНИЦИТЕ НА РАСПРАВАТА ВО МАНУ

Со Договорот за спорот за името со Грција се потврдува и се зацврстува македонскиот идентитет, македонскиот јазик, културата, обичаите и нема веќе отв ...
ВЛЕЗОТ ВО НАТО ЌЕ ГИ ЗАЦЕМЕНТИРА ГРАНИЦИТЕ НА НАШАТА ДРЖАВА, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ВО БИТОЛА

ВЛЕЗОТ ВО НАТО ЌЕ ГИ ЗАЦЕМЕНТИРА ГРАНИЦИТЕ НА НАШАТА ДРЖАВА, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ ВО БИТОЛА

Ако се менуваат повторно границите на Балканот, тоа не може да биде само меѓу Белград и Приштина. За жал, можно е колатерална штета да биде и Македони ...
УЛИЦА ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ ВИКА ПО НОРВЕШКИОТ ДИПЛОМАТ ТОРВАЛД СТОЛТЕНБЕРГ

УЛИЦА ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ ВИКА ПО НОРВЕШКИОТ ДИПЛОМАТ ТОРВАЛД СТОЛТЕНБЕРГ

Норвешкиот дипломат и почесен граѓанин на Скопје Торвалд Столтенберг , кој во петокот почина на 84-годишна возраст, ќе добие улица која ќе го носи нег ...
ПОКАНА ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ, ВЛЕЗ ВО НАТО ПО ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА, МУ РЕЧЕ СТОЛТЕНБЕРГ НА ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

ПОКАНА ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ, ВЛЕЗ ВО НАТО ПО ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА, МУ РЕЧЕ СТОЛТЕНБЕРГ НА ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме  30. полноправна членка на НАТО на Самитот за две недели, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката пре ...
ХАН И МОГЕРИНИ ДОАЃААТ ВО ПРЕСПА НА ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ПОТВРДИ ВЛАДАТА

ХАН И МОГЕРИНИ ДОАЃААТ ВО ПРЕСПА НА ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ПОТВРДИ ВЛАДАТА

Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија, и Федерика Могерини, висока претставничка за над ...
НЕ Е ДОБРО ДА ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ, НО АКО МОРА ПОДГОТВЕНИ СМЕ, КАЖА ЗАЕВ

НЕ Е ДОБРО ДА ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ, НО АКО МОРА ПОДГОТВЕНИ СМЕ, КАЖА ЗАЕВ

Не е добро да има предвремени избори, но ако околностите наложат поинаку подготвени сме и на тоа, кажа премиерот Зоран Заев како одговор на новинарско ...
НЕ РАЗГОВАРАМЕ ВЕЌЕ ЗА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА, ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА ПРАТЕНИЧКО ПРАШАЊЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ

НЕ РАЗГОВАРАМЕ ВЕЌЕ ЗА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА, ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА ПРАТЕНИЧКО ПРАШАЊЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ

Бидејќи грчката опозиција го одби предлогот „Република Илинденска Македонија“, не разговараме веќе за тој предлог, одговори премиерот Зоран Заев на пр ...
ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС НА ВЕЧЕРА КАЈ АКИ ОД КАМЕЊАНЕ ВО ВИЕНА

ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС НА ВЕЧЕРА КАЈ АКИ ОД КАМЕЊАНЕ ВО ВИЕНА

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва се на вечера во познатиот виенски ресторан „Соле“, п ...
ЗА НОВОТО ИМЕ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ТРЕБА ДА ГО СМЕНИ И УСТАВОТ, РЕЧЕ ЦИПРАС ВО БРИСЕЛ

ЗА НОВОТО ИМЕ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ТРЕБА ДА ГО СМЕНИ И УСТАВОТ, РЕЧЕ ЦИПРАС ВО БРИСЕЛ

„Името за кое што ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот“, рече сино ...
1 2 3 20 / 28 НАПИСИ