Таг: комисија за избори и именувања

1 2 10 / 12 НАПИСИ
УСТАВНИОТ СУД ОД 9, ОСТАНУВА САМО НА 5 СУДИИ, ОД СОБРАНИЕТО ДОБИ ТРЕТМАН КАКО НАЈНЕБИТНА ИНСТИТУЦИЈА

УСТАВНИОТ СУД ОД 9, ОСТАНУВА САМО НА 5 СУДИИ, ОД СОБРАНИЕТО ДОБИ ТРЕТМАН КАКО НАЈНЕБИТНА ИНСТИТУЦИЈА

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска го известила собранискиот спикер Талат Џафери дека за два месеца и четвртото столче таму останува пр ...
НОТАРОТ НАСЕР ЗИБЕРИ, ОД КАМПАЊАТА НА ДУИ „ПСЕ ЈО“ ЗА ПРЕМИЕР, УТВРДЕН КАКО КАНДИДАТ ЗА НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ

НОТАРОТ НАСЕР ЗИБЕРИ, ОД КАМПАЊАТА НА ДУИ „ПСЕ ЈО“ ЗА ПРЕМИЕР, УТВРДЕН КАКО КАНДИДАТ ЗА НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ

На предлог на пратеничката од ДУИ Арта Билали-Зендели, поранешниот пратеник, нотарот Насер Зибери, е утврден за кандидат за Народен правобранител на Р ...
КОМИСИЈАТА ЗА НАГРАДАТА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ ЗАДОЦНИЛА 60 ДЕНА ОТИ СОБРАНИЕТО ГО ПРОМАШИЛО РОКОТ

КОМИСИЈАТА ЗА НАГРАДАТА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ ЗАДОЦНИЛА 60 ДЕНА ОТИ СОБРАНИЕТО ГО ПРОМАШИЛО РОКОТ

Попладнево до САКАМДАКАЖАМ.МК пристигна одговор од Министерството за образование и наука дека недоделувањето на годишната државната награда „Гоце Делч ...
ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА ЈАНЕВА ЌЕ СЕ РАСПРАВА В ЧЕТВРТОК, ИЛИЈА ДИМОВСКИ БАРА КОМИСИСКАТА СЕДНИЦА ДА БИДЕ ЈАВНА

ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА ЈАНЕВА ЌЕ СЕ РАСПРАВА В ЧЕТВРТОК, ИЛИЈА ДИМОВСКИ БАРА КОМИСИСКАТА СЕДНИЦА ДА БИДЕ ЈАВНА

Илија Димовски, претседател на Комисијата за избори и именувања, за в четврток закажа седница на комисијата на која ќе се разгледува извештајот на Сов ...
ВРАБОТЕНИТЕ ВО ВТОРОСТЕПЕНАТА КОМИСИЈА ЗА ИНСПЕКЦИСКИ НАДЗОР 5 МЕСЕЦИ БЕЗ ПЛАТА И ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ, СОБРАНИЕТО УШТЕ НЕМА ИЗБРАНО НОВИ ЧЛЕНОВИ

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ВТОРОСТЕПЕНАТА КОМИСИЈА ЗА ИНСПЕКЦИСКИ НАДЗОР 5 МЕСЕЦИ БЕЗ ПЛАТА И ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ, СОБРАНИЕТО УШТЕ НЕМА ИЗБРАНО НОВИ ЧЛЕНОВИ

Вработените во Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка пет месеци немаат земено пла ...
АМНЕСТИЈАТА НЕ Е УСЛОВ ЗА ИЗБОР НА ДИК, ВЕЛИ ИЛИЈА ДИМОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЈАТА ЗА ИЗБОРИ И ИМЕНУВАЊА

АМНЕСТИЈАТА НЕ Е УСЛОВ ЗА ИЗБОР НА ДИК, ВЕЛИ ИЛИЈА ДИМОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЈАТА ЗА ИЗБОРИ И ИМЕНУВАЊА

Амнестијата не е услов за избор на Државната изборна комисија(ДИК) и идејата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не е поврзана со ДИК, рече пр ...
ИЛИЈА ДИМОВСКИ ГИ ЧЕКА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ДА СЕ ДОГОВОРАТ, ПА ЌЕ ЗАКАЖЕ СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА ДИК

ИЛИЈА ДИМОВСКИ ГИ ЧЕКА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ДА СЕ ДОГОВОРАТ, ПА ЌЕ ЗАКАЖЕ СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА ДИК

Рокот за избор на Државна изборна комисија (ДИК) е пробиен. Изборот на персоналниот состав заглави во партиските надмудрувања меѓу власта и опозицијат ...
ДУИ ПРЕДЛОЖИ ПРАТЕНИКОТ НА БЕСА ЗЕНДЕЛИ ДА СЕ САМОРАЗРЕШИ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ИЗБОРИ И ИМЕНУВАЊА

ДУИ ПРЕДЛОЖИ ПРАТЕНИКОТ НА БЕСА ЗЕНДЕЛИ ДА СЕ САМОРАЗРЕШИ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ИЗБОРИ И ИМЕНУВАЊА

Поради заминувањето на неколку пратеници од опозициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ во владејачката коалиција предводена од СДСМ, ДУИ побара Фадил Зендел ...
МУКОВСКИ И ТАРЧУЛОВСКИ САМИ ЌЕ СИ ОДЛУЧУВААТ ЗА ОДЗЕМАЊЕТО НА НИВНИОТ ПРАТЕНИЧКИ ИМУНИТЕТ

МУКОВСКИ И ТАРЧУЛОВСКИ САМИ ЌЕ СИ ОДЛУЧУВААТ ЗА ОДЗЕМАЊЕТО НА НИВНИОТ ПРАТЕНИЧКИ ИМУНИТЕТ

Крсто Муковски и неговиот колега пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Јохан Тарчуловски, коишто МВР, по наредба на Скопското обвинителство на 25 мај ги идентификува ...
ЗАВРШИ КОНСТИТУТИВНАТА КРВАВА СЕДНИЦА ПОЧНАТА НА 30 ДЕКЕМВРИ, ИЛИЈА ДИМОВСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЈАТА ЗА ИЗБОРИ И ИМЕНУВАЊА

ЗАВРШИ КОНСТИТУТИВНАТА КРВАВА СЕДНИЦА ПОЧНАТА НА 30 ДЕКЕМВРИ, ИЛИЈА ДИМОВСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЈАТА ЗА ИЗБОРИ И ИМЕНУВАЊА

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја затвори расправата на конститутивната седница започната уште на 30 декември минатата година. Со 62 гласа „ ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ