Таг: музичари

1 2 10 / 14 НАПИСИ
РУСИЈА ЌЕ ПРАЌА МУЗИЧАРИ ВО УКРАИНА ЗА ДА ГО КРЕВА МОРАЛОТ НА СВОИТЕ ВОЈНИЦИ НА ФРОНТОТ

РУСИЈА ЌЕ ПРАЌА МУЗИЧАРИ ВО УКРАИНА ЗА ДА ГО КРЕВА МОРАЛОТ НА СВОИТЕ ВОЈНИЦИ НА ФРОНТОТ

Русија ќе распореди музичари на фронтот во Украина со цел да го крене моралот на своите трупи. Министерството за одбрана го објави формирањето на „кре ...
БИТОЛЧАНКАТА ИРЕНА АНГЕЛОВСКА, ДОКТОРАНТКА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ОКЛЕНД, ПОТТИКНА МУЗИЧАРИ ОД ЦЕЛ СВЕТ ДА JA ПЕАТ „БИТОЛА, МОЈ РОДЕН КРАЈ“

БИТОЛЧАНКАТА ИРЕНА АНГЕЛОВСКА, ДОКТОРАНТКА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ОКЛЕНД, ПОТТИКНА МУЗИЧАРИ ОД ЦЕЛ СВЕТ ДА JA ПЕАТ „БИТОЛА, МОЈ РОДЕН КРАЈ“

Прекрасно звучи познатата песна „Битола, мој роден крај“ од Ајри Демировски во изведба на уметници од цел свет, учесници во проектот „Transglobal Week ...
ДРЖАВАТА БЕЗ АРГУМЕНТИ НЕ НИ ДОЗВОЛУВА ДА РАБОТИМЕ И ЈА ПОГРЕБУВА МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА, РЕКОА МУЗИЧАРИТЕ НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД ВЛАДАТА

ДРЖАВАТА БЕЗ АРГУМЕНТИ НЕ НИ ДОЗВОЛУВА ДА РАБОТИМЕ И ЈА ПОГРЕБУВА МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА, РЕКОА МУЗИЧАРИТЕ НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД ВЛАДАТА

Да се поништи одлуката со која се забранува музика во угостителските објекти, побараа членовите на здружението „Музика сега!“ на протестот пред Владат ...
НА СВАДБА Е ЗАБРАНЕТО ГУШКАЊЕ И БАКНУВАЊЕ, ИГРАЊЕ МОЖЕ НА ДАЛЕЧИНА, А МУЗИЧАРИТЕ НЕ СМЕЕ ДА ПЕАТ МЕЃУ ГОСТИТЕ, ВЕЛИ ПРОТОКОЛОТ ЗА ВЕСЕЛБИ

НА СВАДБА Е ЗАБРАНЕТО ГУШКАЊЕ И БАКНУВАЊЕ, ИГРАЊЕ МОЖЕ НА ДАЛЕЧИНА, А МУЗИЧАРИТЕ НЕ СМЕЕ ДА ПЕАТ МЕЃУ ГОСТИТЕ, ВЕЛИ ПРОТОКОЛОТ ЗА ВЕСЕЛБИ

Гостите на свадбите не смеат да се поздравуваат ниту гушкаат ни при пречекот, ниту за времетрање на свадбата, а музичарите треба да бидат оддалечени н ...
ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПЛЕТВАР, МУЗИЧАРИТЕ ОД ПРИЛЕП БАРААТ ДА НАСТАПУВААТ СО ПРОТОКОЛИ

ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПЛЕТВАР, МУЗИЧАРИТЕ ОД ПРИЛЕП БАРААТ ДА НАСТАПУВААТ СО ПРОТОКОЛИ

Музичарите од Прилеп се заканија дека масовно ќе излезат на протести ако во скоро време не се изготват протоколи за работа. Тие дури најавуваат постој ...
НЕМАМ ХРАБРОСТ ДА ОДАМ ПРОТИВ ПРЕПОРАКИТЕ НА КОМИСИЈАТА ЗА ДА СЕ ДОЗВОЛАТ СВАДБИ, РЕЧЕ БИТИЌИ

НЕМАМ ХРАБРОСТ ДА ОДАМ ПРОТИВ ПРЕПОРАКИТЕ НА КОМИСИЈАТА ЗА ДА СЕ ДОЗВОЛАТ СВАДБИ, РЕЧЕ БИТИЌИ

Вицепремирот за економски прашања Фатмир Битиќи кажа дека Владата не се согласува со барањата на угостителите да се дозволи организирање свадби и весе ...
АКО ЗАЕВ НЕ НЀ ПРИМИ ЗА ДВА ДЕНА, ТОЛПАТА МОЖЕБИ НЕМА ДА МОЖЕ ДА СЕ КОНТРОЛИРА НА СЛЕДНИОТ ПРОТЕСТ, КАЖАА НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ УНИШТУВАЊЕТО НА НОЌНИТЕ КЛУБОВИ

АКО ЗАЕВ НЕ НЀ ПРИМИ ЗА ДВА ДЕНА, ТОЛПАТА МОЖЕБИ НЕМА ДА МОЖЕ ДА СЕ КОНТРОЛИРА НА СЛЕДНИОТ ПРОТЕСТ, КАЖАА НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ УНИШТУВАЊЕТО НА НОЌНИТЕ КЛУБОВИ

Итна средба со премиерот Зоран Заев во наредните два дена побараа учесниците на денешниот протест против уништувањето на ноќните клубови, во спротивно ...
НЕМА СТРАВ КАЈ МУЗИЧАРИТЕ НА ОХРИДСКО ЛЕТО, СИТЕ СЕ РАДУВААТ ОТИ ЌЕ НАСТАПАТ ВО ЖИВО, ВЕЛИ МУЗИЧКАТА СЕЛЕКТОРКА СТОЈАНОВА

НЕМА СТРАВ КАЈ МУЗИЧАРИТЕ НА ОХРИДСКО ЛЕТО, СИТЕ СЕ РАДУВААТ ОТИ ЌЕ НАСТАПАТ ВО ЖИВО, ВЕЛИ МУЗИЧКАТА СЕЛЕКТОРКА СТОЈАНОВА

Уметниците од странство кои годинава се дел од јубилејното 60. издание на фестивалот Охридско лето, дојдоа без страв поради пандемијата на ковид-19, н ...
КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ДОЗВОЛИ ДА СЕ ОРГАНИЗИРААТ КОНЦЕРТИ, ЗАДОЛЖИТЕЛНО Е НОСЕЊЕ МАСКА

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ДОЗВОЛИ ДА СЕ ОРГАНИЗИРААТ КОНЦЕРТИ, ЗАДОЛЖИТЕЛНО Е НОСЕЊЕ МАСКА

Комисијата за заразни болести денеска дозволи да се организираат настани, рече министерот за здравство Венко Филипче. Комисијата го прифатила предл ...
ВИЕНСКИ МУЗИЧАРИ ПРЕД ЕДЕН ВЕК СЕКОЕ ЛЕТО СВИРЕЛЕ ВО ОХРИД ВО ХОТЕЛОТ „РАДИЧ“

ВИЕНСКИ МУЗИЧАРИ ПРЕД ЕДЕН ВЕК СЕКОЕ ЛЕТО СВИРЕЛЕ ВО ОХРИД ВО ХОТЕЛОТ „РАДИЧ“

Пред Втората светска војна, на плоштадот во центарот на Охрид постоел хотелот „Радич“ во сопственост на охридското семејство Радич. Тоа бил еден од не ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ