Таг: неработен ден

1 2 10 / 19 НАПИСИ
НА ИЗБОРНИОТ ДЕН ТРГОВЦИТЕ НЕ СМЕАТ ДА РАБОТАТ, ИНСПЕКТОРИ ЌЕ ВРШАТ ПРОВЕРКИ, ВЕЛИ ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

НА ИЗБОРНИОТ ДЕН ТРГОВЦИТЕ НЕ СМЕАТ ДА РАБОТАТ, ИНСПЕКТОРИ ЌЕ ВРШАТ ПРОВЕРКИ, ВЕЛИ ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

Трговците не смеат да работат на изборните денови 24 април и на 8 мај, велат од Државниот пазарен инспекторат. Во соопштението од Пазарна инспекција с ...
29 И 30 НОЕМВРИ ЌЕ БИДАТ НЕРАБОТНИ ЗА ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ВО СКОПЈЕ ПОРАДИ САМИТОТ НА ОБСЕ

29 И 30 НОЕМВРИ ЌЕ БИДАТ НЕРАБОТНИ ЗА ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ВО СКОПЈЕ ПОРАДИ САМИТОТ НА ОБСЕ

Владата на денешната седница одлучи 30 ноември (четврток) да биде неработен ден за сите вработени во државната и јавната администрација, на подрачјето ...
НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН, ОДЛУЧИ УСТАВНИОТ СУД, ЌЕ СЕ ПАЗАРИ ПО МОЛОВИ И БЕНЗИНСКИ

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН, ОДЛУЧИ УСТАВНИОТ СУД, ЌЕ СЕ ПАЗАРИ ПО МОЛОВИ И БЕНЗИНСКИ

Уставниот суд на денешната седница одлучи неделата да остане неработен ден. Иницијативата беше поднесена од Стопанската комора на Македонија, а Устав ...
ПРОДАВНИЦИТЕ И КИОСЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА, ЗАНАЕТЧИИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ЗАТВОРЕНИ, ИЗГЛАСАНИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

ПРОДАВНИЦИТЕ И КИОСЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА, ЗАНАЕТЧИИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ЗАТВОРЕНИ, ИЗГЛАСАНИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

Со усвоените измени и дополнувањата на Законот за трговија, продавниците, киосците и штандовите во туристичките места ќе можат да работат во недела и ...
ДУЌАНЏИИТЕ ВО ТУРИСТИЧКИТЕ МЕСТА ЌЕ РАБОТАТ И ВО НЕДЕЛА СО 100 ПРОЦЕНТИ ПОВИСОКА ДНЕВНИЦА ЗА РАБОТНИЦИТЕ, КАЖА БЕКТЕШИ, ТРЕБА ДА ИЗГЛАСА СОБРАНИЕТО

ДУЌАНЏИИТЕ ВО ТУРИСТИЧКИТЕ МЕСТА ЌЕ РАБОТАТ И ВО НЕДЕЛА СО 100 ПРОЦЕНТИ ПОВИСОКА ДНЕВНИЦА ЗА РАБОТНИЦИТЕ, КАЖА БЕКТЕШИ, ТРЕБА ДА ИЗГЛАСА СОБРАНИЕТО

Измените на Законот за трговија во делот на недела неработен ден се во собраниска процедура и со нив им се дава можност на сите трговци во туристичкит ...
И ОПШТИНА СТРУГА БАРА НЕДЕЛА ДА БИДЕ РАБОТЕН ДЕН ВО ГРАДОТ

И ОПШТИНА СТРУГА БАРА НЕДЕЛА ДА БИДЕ РАБОТЕН ДЕН ВО ГРАДОТ

Недела да биде работен ден, бара Општина Струга оти градот живее од туристи, а пред почеток на летната сезона со затворени дуќани ќе трпи огромни загу ...
НЕДЕЛА ОД 1 ЈАНУАРИ Е НЕРАБОТЕН ДЕН, ТРУДОВИОТ ИНСПЕКТОРАТ ГИ ПОВИКА РАБОТНИЦИТЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ СИТЕ ПРЕКРШУВАЊА

НЕДЕЛА ОД 1 ЈАНУАРИ Е НЕРАБОТЕН ДЕН, ТРУДОВИОТ ИНСПЕКТОРАТ ГИ ПОВИКА РАБОТНИЦИТЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ СИТЕ ПРЕКРШУВАЊА

Утре стапуваат на сила измените и дополнувањата на Законот за работните односи со кои недела станува неработен ден и Државниот инспекторат за труд (ДИ ...
ОХРИДСКИТЕ ДУЌАНЏИИ БАРААТ ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ДА НЕ ВАЖИ ВО ОХРИД

ОХРИДСКИТЕ ДУЌАНЏИИ БАРААТ ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ДА НЕ ВАЖИ ВО ОХРИД

Охридските дуќанџии се револтирани од новиот Закон со кој недела се прогласува за неработен ден, а кој на сила стапува од првиот викенд во новата годи ...
ОД 1 ЈАНУАРИ НЕДЕЛА Е НЕРАБОТЕН ДЕН, ВРАБОТЕНИТЕ ВО МОЛОВИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ДВОЈНА ДНЕВНИЦА, ЗАКОНОТ ПОМИНА ВО СОБРАНИЕ

ОД 1 ЈАНУАРИ НЕДЕЛА Е НЕРАБОТЕН ДЕН, ВРАБОТЕНИТЕ ВО МОЛОВИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ДВОЈНА ДНЕВНИЦА, ЗАКОНОТ ПОМИНА ВО СОБРАНИЕ

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците во Собранието денеска го усвоија Законот за изменување и дополнување на Законот за  работните односи с ...
РАБОТНИЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ, ДОБИЛЕ ВЕТУВАЊЕ ДЕКА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ЌЕ СЕ ИЗГЛАСА ОВАА НЕДЕЛА

РАБОТНИЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ, ДОБИЛЕ ВЕТУВАЊЕ ДЕКА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ЌЕ СЕ ИЗГЛАСА ОВАА НЕДЕЛА

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) добил ветување од претставници на парламентарното мнозинство дека законот со кој неделата се прогласува за ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ