Таг: Парламент

1 2 3 4 5 30 / 48 НАПИСИ
ЗАЕВ ЗАКАЖА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА УТРЕ ВО 18 ЧАСОТ

ЗАЕВ ЗАКАЖА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА УТРЕ ВО 18 ЧАСОТ

Премиерот Зоран Заев за утре во 18 часот закажа лидерска средба на партиите застапени во Парламентот. Форматот ќе биде еден (лидерот на партијата) плу ...
ВЛАДАТА НА ЦИПРАС ЈА ДОБИ ДОВЕРБАТА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ПРЕД ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО МАКЕДОНИЈА

ВЛАДАТА НА ЦИПРАС ЈА ДОБИ ДОВЕРБАТА ОД ПРАТЕНИЦИТЕ ПРЕД ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО МАКЕДОНИЈА

Владата на премиерот  Алексис Ципрас ја доби довербата на грчкиот парламент. Парламентот со 153 гласа против и 127 гласа за, ја одби иницијативата ...
КОЅИЈАС ВО ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ ОБЈАВИ 30 ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ТОА КАКО ГРЧКИТЕ ВЛАДИ ПРЕГОВАРАЛЕ ВО СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО МАКЕДОНИЈА

КОЅИЈАС ВО ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ ОБЈАВИ 30 ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ТОА КАКО ГРЧКИТЕ ВЛАДИ ПРЕГОВАРАЛЕ ВО СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО МАКЕДОНИЈА

Парламентарната дебата за иницијативата за гласање недоверба на владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, поднесена од конзервативната Нова демократи ...
ДИМИТРОВ ОДИ ЗА ГЕРМАНИЈА НА СРЕДБА СО МАС И ЧЛЕНОВИ НА БУНДЕСТАГОТ ПО ПОДДРШКА ЗА ЕУ

ДИМИТРОВ ОДИ ЗА ГЕРМАНИЈА НА СРЕДБА СО МАС И ЧЛЕНОВИ НА БУНДЕСТАГОТ ПО ПОДДРШКА ЗА ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре во Берлин ќе се сретне со германскиот колега Хајко Мас, како и со членови на Парламентот. Ова ќе ...
ГЕЈ ПАРОВИ ВО ГРЦИЈА МОЖАТ ДА ЧУВААТ ДЕЦА, ПАРЛАМЕНТОТ ИЗГЛАСА ЗАКОН

ГЕЈ ПАРОВИ ВО ГРЦИЈА МОЖАТ ДА ЧУВААТ ДЕЦА, ПАРЛАМЕНТОТ ИЗГЛАСА ЗАКОН

Грција дозволи геј парови да чуваат деца. Парламентот денеска го изгласа Законот со кој на геј двојките им се дозволува да чуваат и згрижуваат деца, н ...
АВСТРАЛИСКИ ПРАТЕНИК ГО ЗАПРОСИ СВОЕТО МОМЧЕ ОД ПАРЛАМЕНТАРНАТА ГОВОРНИЦА

АВСТРАЛИСКИ ПРАТЕНИК ГО ЗАПРОСИ СВОЕТО МОМЧЕ ОД ПАРЛАМЕНТАРНАТА ГОВОРНИЦА

Австралиски пратеник му предложи брак на својот партнер за време на парламентарната дебата за легализирање на истополови бракови. Рајан Болгер, кој ...
РОБЕРТ МУГАБЕ ВЕЌЕ НЕ Е ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЗИМБАБВЕ, ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

РОБЕРТ МУГАБЕ ВЕЌЕ НЕ Е ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЗИМБАБВЕ, ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Роберт Мугабе, долгогодишниот претседател на Зимбабве, денес поднесе оставка од функцијата по 37 години на власт, откако Парламентот започна постапка ...
ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ГЕЈ БРАКОВИ, МЕРКЕЛ ГЛАСАЛА ПРОТИВ

ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ГЕЈ БРАКОВИ, МЕРКЕЛ ГЛАСАЛА ПРОТИВ

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека гласала против бракот на лица од ист пол, бидејќи смета дека законот во земјата го гледа бракот како по ...
ТЕРЕЗА МЕЈ ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО ПАРЛАМЕНТОТ, НЕ ДАВА ОСТАВКА

ТЕРЕЗА МЕЈ ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО ПАРЛАМЕНТОТ, НЕ ДАВА ОСТАВКА

Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј го загуби мнозинството во британскиот парламент по вчерашните предвремени избори. Според повеќе од 9 ...
ЕУ И САД ГО ПРИЗНАА СПИКЕРОТ НА ПАРЛАМЕНТОТ, СЛЕДНО Е ШТО ПОБРЗО ДА ИМА ВЛАДА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР ПЛОМП

ЕУ И САД ГО ПРИЗНАА СПИКЕРОТ НА ПАРЛАМЕНТОТ, СЛЕДНО Е ШТО ПОБРЗО ДА ИМА ВЛАДА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР ПЛОМП

Амбасадорот на Холандија во Македонија Ваутер Пломп изјави дека по конституирањто на Собранито следен чекор е формирање влада за да земјата тргне напр ...
1 2 3 4 5 30 / 48 НАПИСИ