Таг: Закон за јазици

1 2 3 20 / 26 НАПИСИ
ВМРО-ДПМНЕ СЕ ВРАЌА ВО СОБРАНИЕТО СО АМАНДМАНИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

ВМРО-ДПМНЕ СЕ ВРАЌА ВО СОБРАНИЕТО СО АМАНДМАНИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати во Собранието на седницата на која ќе се расправа за Законот за употреба на јазици. ВМРО-ДПМНЕ одлучи ...
ТАЛАТ ЏАФЕРИ ГО СТАВИ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ НА ПОВТОРНО ГЛАСАЊЕ В ПОНЕДЕЛНИК

ТАЛАТ ЏАФЕРИ ГО СТАВИ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ НА ПОВТОРНО ГЛАСАЊЕ В ПОНЕДЕЛНИК

Законот за јазици се враќа по вторпат пред пратениците в понеделник, 29 јануари. Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа го ставил како прва т ...
ОТИДЕ ДРЖАВАТА

ОТИДЕ ДРЖАВАТА

1 На денешен ден, 12 јануари, во 1991 година излезе првата колумна „Сакам да кажам“ во весникот „Вечер“. Не можам да се сетам колку пати до сега во ...
СОБРАНИЕТО ГО ИЗГЛАСА И ЗАКОН ЗА ЗАШТИТА НА СВЕДОЦИ, ЗА ЗАКОНОТ ЗА ПУШЕЊЕ НЕ СЕ РАСПРАВАШЕ

СОБРАНИЕТО ГО ИЗГЛАСА И ЗАКОН ЗА ЗАШТИТА НА СВЕДОЦИ, ЗА ЗАКОНОТ ЗА ПУШЕЊЕ НЕ СЕ РАСПРАВАШЕ

Собранието ги изгласа и измените на Законот за заштита на сведоци и Законот за престанокот на важење на Законот за Советот за утврдување факти и покре ...
СЕЛА ЈА НАПУШТА ВЛАДАТА ВЕДНАШ ПО ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

СЕЛА ЈА НАПУШТА ВЛАДАТА ВЕДНАШ ПО ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

Алијансата за Албанците ќе ја напушти Владата веднаш после усвојувањето на законот за употреба на јазикот. „Ќе бидеме во Владата  додека не се доне ...
ЈА ОДЛОЖИВ СЕДНИЦАТА ЗА ЈАЗИЦИТЕ ОТИ ИМАМЕ ПОПРИОРИТЕТНИ РЕФОРМИ, ИЗЈАВИ АРТАН ГРУБИ

ЈА ОДЛОЖИВ СЕДНИЦАТА ЗА ЈАЗИЦИТЕ ОТИ ИМАМЕ ПОПРИОРИТЕТНИ РЕФОРМИ, ИЗЈАВИ АРТАН ГРУБИ

Комисиската расправа за законот за јазици е одложена и ќе продолжи по донесување на буџетот. Претседателот на Комисијата за европски прашања Артан Гру ...
СДСМ СО АМАНДМАНИ ТРОЈНО ЌЕ ГИ НАМАЛИ КАЗНИТЕ ОД 5.000 ЕВРА ЗА НЕСПРОВЕДУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

СДСМ СО АМАНДМАНИ ТРОЈНО ЌЕ ГИ НАМАЛИ КАЗНИТЕ ОД 5.000 ЕВРА ЗА НЕСПРОВЕДУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

До собраниската Комисија за европски прашања поднесени се 90 амандмани за Предлог-законот за употреба на јазиците. ВМРО-ДПМНЕ има поднесено 84, СДСМ - ...
ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ГО ПОМИНА ПРВОТО ГЛАСАЊЕ, ДИМОВСКИ ПОБАРА ПАУЗА ДА ПРОВЕРИ КОЈ КАКО ГЛАСАЛ

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ГО ПОМИНА ПРВОТО ГЛАСАЊЕ, ДИМОВСКИ ПОБАРА ПАУЗА ДА ПРОВЕРИ КОЈ КАКО ГЛАСАЛ

Со 66 гласа „за“ и 41 „против“, Собранието денеска гласаше за потребата да се донесе законот за употреба на јазиците и сега законот оди во собранискат ...
УТРЕ ЌЕ СЕ ГЛАСА ЗА ПОТРЕБАТА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

УТРЕ ЌЕ СЕ ГЛАСА ЗА ПОТРЕБАТА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за законот е најавено за утре попладне. Пратениците сега тре ...
ЗА ДА НЕ СТАНЕТЕ ПРАТЕНИК – СЛУШАЛКА, НАУЧЕТЕ АЛБАНСКИ, МУ РЕЧЕ АДЕМИ НА МИНОВ

ЗА ДА НЕ СТАНЕТЕ ПРАТЕНИК – СЛУШАЛКА, НАУЧЕТЕ АЛБАНСКИ, МУ РЕЧЕ АДЕМИ НА МИНОВ

Пратениците ја продолжија расправата за законот за употребата на јазиците која што беше прекината на 23 септември поради почетокот на локалните избори ...
1 2 3 20 / 26 НАПИСИ