Таг: Жан Клод Јункер

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ЌЕ БИДЕ ПРВА ЖЕНА НА ЧЕЛО НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ЌЕ БИДЕ ПРВА ЖЕНА НА ЧЕЛО НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен ќе биде прва жена на чело на Европската комисија откако беше номинирана за оваа позиција по три ...
ОВА ЛЕТО ЌЕ ИМА ДЕФИНИТИВНА ОДЛУКА ЗА ДАТУМ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ, КАЖА ЈУНКЕР ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

ОВА ЛЕТО ЌЕ ИМА ДЕФИНИТИВНА ОДЛУКА ЗА ДАТУМ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ, КАЖА ЈУНКЕР ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

Европската комисија има намера ова лето да се донесе дефинитивна одлука за датум за отпочнување на преговори, рече претседателот на Европската комисиј ...
ОРБАН ПОЧНА КАМПАЊА ПРОТИВ ЈУНКЕР И ГО СПОРЕДИ СО ЏОРЏ СОРОС

ОРБАН ПОЧНА КАМПАЊА ПРОТИВ ЈУНКЕР И ГО СПОРЕДИ СО ЏОРЏ СОРОС

Европската комисија ја обвини владата на Виктор Орбан дека шири шокантна и смешна теорија на заговор, откако Унгарија почна кампања со која се напаѓа ...
РИЗИК ОД ХАОТИЧНО ИЗЛЕГУВАЊЕ НА БРИТАНИЈА ОД ЕУ ПО ДЕБАКЛОТ НА ДОГОВОРОТ ЗА БРЕГЗИТ НА ТЕРЕЗА МЕЈ

РИЗИК ОД ХАОТИЧНО ИЗЛЕГУВАЊЕ НА БРИТАНИЈА ОД ЕУ ПО ДЕБАКЛОТ НА ДОГОВОРОТ ЗА БРЕГЗИТ НА ТЕРЕЗА МЕЈ

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ѝ порача на Велика Британија дека „нејзиното време е речиси истечено“, откако британскиот парла ...
НА ЈУНКЕР МУ СЕ СЛОШИ, ЛИДЕРИТЕ МОРАА ДА ГО ПРИДРЖУВААТ НА ГАЛАТА ВО БРИСЕЛ

НА ЈУНКЕР МУ СЕ СЛОШИ, ЛИДЕРИТЕ МОРАА ДА ГО ПРИДРЖУВААТ НА ГАЛАТА ВО БРИСЕЛ

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер толку многу се тетеравеше и немаше рамнотежа за време на галата на Самитот на НАТО во Брисел, што ...
АКО НЕ МУ ДАДЕМЕ НА БАЛКАНОТ ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА, ЌЕ СЕ ВРАТАТ ВОЈНИТЕ ОД 90-ТЕ, ВЕЛИ ЈУНКЕР

АКО НЕ МУ ДАДЕМЕ НА БАЛКАНОТ ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА, ЌЕ СЕ ВРАТАТ ВОЈНИТЕ ОД 90-ТЕ, ВЕЛИ ЈУНКЕР

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер кажа дека Европската унија треба да биде отворена за примање нови членки од Западен Балкан за да ...
НЕ ДОЈДОВ СО ДАТУМ, ИСТОРИЈАТА И ГЕОГРАФИЈАТА ТРЕБА ДА СЕ ПОМИРАТ, МУ КАЖА ЈУНКЕР НА ЗАЕВ

НЕ ДОЈДОВ СО ДАТУМ, ИСТОРИЈАТА И ГЕОГРАФИЈАТА ТРЕБА ДА СЕ ПОМИРАТ, МУ КАЖА ЈУНКЕР НА ЗАЕВ

Жан Клод Јункер, претседател на Европската комисија (ЕК), рече дека во Македонија не дошол да соопшти датум за почеток на преговорите, но дека Македон ...
СРБИЈА И ЦРНА ГОРА МОЖЕБИ ЌЕ Ѝ СЕ ПРИКЛУЧАТ НА ЕУ ДО 2025, КАЖА ЈУНКЕР

СРБИЈА И ЦРНА ГОРА МОЖЕБИ ЌЕ Ѝ СЕ ПРИКЛУЧАТ НА ЕУ ДО 2025, КАЖА ЈУНКЕР

Србија и Црна Гора можеби ќе можат да влезат во Европската Унија до 2025 година, кажа денес Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија, нагла ...
КАТАЛОНСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ Е НЕЛЕГАЛЕН И ВНАТРЕШНА РАБОТА НА ШПАНИЈА, СООПШТИ ЕУ

КАТАЛОНСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ Е НЕЛЕГАЛЕН И ВНАТРЕШНА РАБОТА НА ШПАНИЈА, СООПШТИ ЕУ

Европската комисија соопшти дека каталонскиот референдум за независност е нелегален според шпанскиот устав. Комисијата го опиша гласањето како внатреш ...
АКО ЕУ СЕ РАСПАДНЕ ЌЕ ИМА ВОЈНА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МУ ПОРАЧА ЈУНКЕР НА ТРАМП

АКО ЕУ СЕ РАСПАДНЕ ЌЕ ИМА ВОЈНА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МУ ПОРАЧА ЈУНКЕР НА ТРАМП

Жан-Клод Јункер, претседателот на Европската комисија, го предупреди Доналд Трамп против поттикнување земји да го копираат брексит, тврдејќи дека расп ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ