Таг: жени

1 2 3 6 10 / 56 НАПИСИ
ИРАН ПОСТАВУВА КАМЕРИ НА ЈАВНИ МЕСТА ЗА ДА ГИ НАЈДЕ ЖЕНИТЕ КОИ НЕ НОСАТ ХИЏАБ

ИРАН ПОСТАВУВА КАМЕРИ НА ЈАВНИ МЕСТА ЗА ДА ГИ НАЈДЕ ЖЕНИТЕ КОИ НЕ НОСАТ ХИЏАБ

Иранските власти поставуваат камери на јавни места и патишта за да ги идентификуваат и казнуваат жените кои не носат хиџаб, соопшти денеска локалната ...
НЕ МОЖЕМЕ ДА СЕ БОРИМЕ ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО АКО НЕ СЕ ПРИЈАВУВА, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТА ЃОРГИЕВСКА

НЕ МОЖЕМЕ ДА СЕ БОРИМЕ ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО АКО НЕ СЕ ПРИЈАВУВА, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТА ЃОРГИЕВСКА

Иако не е физичко насилството во виртуелниот свет, подеднакво боли и остава трајни последици, рече денеска д-р Елизабета Ѓоргиевска, сопругата на прет ...
OБВИНИТЕЛСТВОТО БАРА НА ЛАТАС ДА МУ СЕ ОДЗЕМЕ ПАСОШОТ ПОРАДИ ПРОМОВИРАЊЕ НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИ, ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ И ЗА ЈУТУБЕРОТ ЛАЗАРОВ

OБВИНИТЕЛСТВОТО БАРА НА ЛАТАС ДА МУ СЕ ОДЗЕМЕ ПАСОШОТ ПОРАДИ ПРОМОВИРАЊЕ НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИ, ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ И ЗА ЈУТУБЕРОТ ЛАЗАРОВ

Основното јавно обвинителство Скопје пред надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против новинарот Драган Павловиќ-Латас и јутуберот Стефан Лазаров ...
ГОДИШНО ВО ЗЕМЈАВА УМИРААТ ОКОЛУ 40 ЖЕНИ ОД РАК НА ГРЛО НА МАТКА, А ВЛАДАТА ГО НАМАЛИ БУЏЕТОТ ЗА РАНА ДЕТЕКЦИЈА, РЕАГИРА ЗДРУЖЕНИЕТО ЕСЕ

ГОДИШНО ВО ЗЕМЈАВА УМИРААТ ОКОЛУ 40 ЖЕНИ ОД РАК НА ГРЛО НА МАТКА, А ВЛАДАТА ГО НАМАЛИ БУЏЕТОТ ЗА РАНА ДЕТЕКЦИЈА, РЕАГИРА ЗДРУЖЕНИЕТО ЕСЕ

Во земјава секоја година умираат околу 40 жени од рак на грлото на матката, а Владата го намали буџетот за Програмата за рана детекција на малигни заб ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ИМ НАРЕДИЈА НА ЛОКАЛНИТЕ И СТРАНСКИ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ ДА ГИ ИЗБРКААТ ЖЕНИТЕ ОД РАБОТА

ТАЛИБАНЦИТЕ ИМ НАРЕДИЈА НА ЛОКАЛНИТЕ И СТРАНСКИ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ ДА ГИ ИЗБРКААТ ЖЕНИТЕ ОД РАБОТА

Талибанците во Авганистан им наредија на сите локални и странски невладини организации да им забранат на жените вработени кај нив да доаѓаат на работа ...
ВО ПОРАСТ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО ВО ВЕЛЕШКО, ЛАНИ ИМАЛО ЕДНО УБИСТВО И ДВА ОБИДА ЗА УБИСТВО

ВО ПОРАСТ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО ВО ВЕЛЕШКО, ЛАНИ ИМАЛО ЕДНО УБИСТВО И ДВА ОБИДА ЗА УБИСТВО

Семејното насилство во велешко континуирано се зголемува, а бројот на жртви на семејно насилство расте, покажуваат податоците на надлежните институции ...
ИРАН ПРВПАТ ДОЗВОЛИ ЖЕНИ ДА ПРИСУСТВУВААТ НА ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР ОД ДОМАШНОТО ПРВЕНСТВО

ИРАН ПРВПАТ ДОЗВОЛИ ЖЕНИ ДА ПРИСУСТВУВААТ НА ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР ОД ДОМАШНОТО ПРВЕНСТВО

Жени првпат официјално присуствуваа на натпревар од иранскиот фудбалски шампионат по исламската еволуција во 1979 година, објавија државните медиуми в ...
СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО Е ВО ПОРАСТ, А ВО ПОЛОШКИОТ РЕГИОН СЀ УШТЕ НЕМА ШЕЛТЕР ЦЕНТАР ИАКО Е ЗАКОНСКА ОБВРСКА НА ОПШТИНИТЕ

СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО Е ВО ПОРАСТ, А ВО ПОЛОШКИОТ РЕГИОН СЀ УШТЕ НЕМА ШЕЛТЕР ЦЕНТАР ИАКО Е ЗАКОНСКА ОБВРСКА НА ОПШТИНИТЕ

Речиси секојдневно во полициските извештаи се регистрираат случаи на семејно насилство. За една година се пријавени стотина вакви кривични дела, а мин ...
ОД „АЗОВСТАЛ“ ЕВАКУИРАНИ 20 ЖЕНИ И ДЕЦА, ЗЕЛЕНСКИ ВЕЛИ СЕ ПРЕГОВАРА ЗА СПАС НА УШТЕ 1.000 ЦИВИЛИ ОД МАРИУПОЛ

ОД „АЗОВСТАЛ“ ЕВАКУИРАНИ 20 ЖЕНИ И ДЕЦА, ЗЕЛЕНСКИ ВЕЛИ СЕ ПРЕГОВАРА ЗА СПАС НА УШТЕ 1.000 ЦИВИЛИ ОД МАРИУПОЛ

Во тек се напори за да се осигура безбедна евакуација на повеќе луѓе заробени во големата фабрика за челик „Азовстал“ во украинскиот пристанишен град ...
„СВИС“ ПО ПОВОД 8 МАРТ ЛЕТАШЕ СО КОМПЛЕТНО ЖЕНСКИ ЕКИПАЖ ОД ЦИРИХ ДО БЕРЛИН

„СВИС“ ПО ПОВОД 8 МАРТ ЛЕТАШЕ СО КОМПЛЕТНО ЖЕНСКИ ЕКИПАЖ ОД ЦИРИХ ДО БЕРЛИН

Швајцарската авиокомпанија „Свис“ го одбележа Меѓународниот ден на жената 8 Март со лет со комплетно женски екипаж. На летот од Цирих до Берлин утрово ...
1 2 3 6 10 / 56 НАПИСИ