БРИТАНИЈА НА РАБОТ НА ЕУ

a:1:{s:9:"td_source";s:48:"ВЕЛИКАБРИТАНИЈА(БИ-БИ-СИ)

  БРИТАНИЈА НА РАБОТ НА ЕУ

  Околу 46,5 милиони Британци гласаа вчера на референдумот дали Британија да остане или да излезе од ЕУ. Ова е третиот референдум во британската историја.

  Ноќва се пребројуваат гласовите од 382 локални единици во Велика Британија и Гибралтар, а Изборната комисија очекува финалните резултати да бидат готови в петок наутро.

  Според резултатите од 5 изборни единици, 49,5 % гласале за останување,  50,5’% за излез од ЕУ.

  Излезноста била 67,2%.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари