ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ДОНИРАШЕ МОДУЛАРНА БОЛНИЧКА ЕДИНИЦА ВО КИЧЕВО

  ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ДОНИРАШЕ МОДУЛАРНА БОЛНИЧКА ЕДИНИЦА ВО КИЧЕВОГерманската амбасадорка Анке Холштајн на примопредавањето на донацијата во Кичево. (Фото: Германска амбасада)

  Амбасадата на Сојузна Република Германија денеска донираше модуларна болничка единица со сместувачки капацитет од дополнителни 15 места за граѓаните на Кичево и околината.

  Како што соопштија од Германската амбасада, донацијата е во износ од 41 илјада евра и e по иницијатива на Сојузната Влада за време на германското претседателство со Советот на ЕУ, за помош на државите од Западен Балкан при пандемијата на ковид-19.

  Германија досега го поддржа регионот со 15 милиони евра. Освен тоа Eвропската Унија помага со 3,3 милијарди евра, во кои Германија учествува со скоро една третина.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира