ПОЗИТИВНИ НА ДЕЛТА СОЈОТ НА КОВИД-19 СЕ ДВАЈЦА ПОВРАТНИЦИ ОД ГЕРМАНИЈА ВО ТЕТОВО

  ПОЗИТИВНИ НА ДЕЛТА СОЈОТ НА КОВИД-19 СЕ ДВАЈЦА ПОВРАТНИЦИ ОД ГЕРМАНИЈА ВО ТЕТОВОДвете лица се од исто семејство и правеле ПЦР тест за да се вратат во Германија каде што живеат. (Фото: СДК.МК)

  При ПЦР тестирање, кај две лица од Тетово е утврдено присуство на делта сојот на ковид-19. И двете лица се од исто семејство и немале никакви видливи симптоми на болеста. Ова е прв случај кога медицинските служби од Тетово регистрираат заболен со овој сој на ковид-19.

  „Двете лица се од исто семејство и правеле ПЦР тест за да се вратат во Германија каде што живеат и работат. При тоа е откриено дека имаат ковид-19 и дека е од делта сој. Двајцата се асимптоматски случаи, со нив е постапено според соодветната процедура и тие се ставени во домашна изолација. Контактите што ги имале како и другите членови од семејството се исто така ставени во домашна изолација и сите се следат секојдневно“, изјави епидемиологот во Центарот д-р Сузана Субашиќ.

  Во Тетово во овој момент има 24 активни болни со ковид-19, а во Клиничка болница нема пациенти на болничко лекување.

  З. АНДОНОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира