СКОПЈЕ ЌЕ ИМ ДОНИРА ПАЈАЦИ НА ОХРИД И ШТИП

  СКОПЈЕ ЌЕ ИМ ДОНИРА ПАЈАЦИ НА ОХРИД И ШТИПЈП „Градски паркинг“ купиле два нови пајаци и затоа старите ги донираат.(Фото: Град Скопје)

  Град Скопје ќе им донира на Охрид и Штип по едно пајак возило.

  Општина Охрид од ЈП „Градски паркинг“ ќе добијат пајак марка „мерцедес“ произведено во 1991 година, со хидраулична телескопска дигалка од 2009 година. Општина Штип ќе добие пајак од марката „ивеко“ произведено во 1996 година.

  „Сакаме да им помогнеме на помалите градови и работата на нивните пајак служби. Ние купивме два нови пајаци, во моментов се на царина и затоа старите ги донираме. И понатаму ќе имаме на располагање 9 пајаци, што значи со ист интензитет ќе се отстрануваат непрописно паркирани автомобили низ градот“, вели директорот на ЈП „Градски паркинг“ Борче Јакимовски.

  Пајаците кои ќе ги добијат Охрид и Штип се најстарите кои ги има ЈП „Градски паркинг“. Возниот пак во моментов располага со три возила од 2008 година, по две од 2014 и 2016 и новите две кои од наредната недела ќе бидат на улиците.

  „На секои две години го обновуваме возниот парк со средства од буџетот на претпријатието. Планираме во 2020 да се набават нови две возила, а старите ќе ги донираме“, вели Јакимовски.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира