ТРАГАЧИТЕ ПО ЗЛАТО РАСКОПУВААТ НИВИ ВО ДЕБРЦА ОТИ ОВЧАРИТЕ ЗА МАЈТАП ИМ ОСТАВААТ ЗНАК НА КАМЕН

  ТРАГАЧИТЕ ПО ЗЛАТО РАСКОПУВААТ НИВИ ВО ДЕБРЦА ОТИ ОВЧАРИТЕ ЗА МАЈТАП ИМ ОСТАВААТ ЗНАК НА КАМЕНОвчарите од забава длабат знак на камен на нивата каде што го чуваат стадото, а потоа на трагачите по злато од блиското село им јавуваат за тоа; - Белчишко Блато кај Дебрца. (Фото: СДК.МК)

  Овчари во Дебрца од забава длабат знак на камен на нивата каде што го чуваат стадото, а потоа на трагачите по злато од блиското село им јавуваат за тоа. Тоа за копачите бил доказ дека на тоа место има злато и ја раскопуваат целата нива, но ништо не наоѓаат.

  За ова знаат и охридски археолози, бидејќи и кај нив се јавувале луѓе од овој крај со информација дека на некој камен имало чуден знак, што за нив било доказ дека под него се крие злато.

  „Уште кога бев директор на Завод и Музеј во Охрид ми се јавија неколкумина жители од Дебрца кои ми рекоа дека на некоја нива имало камен на кој бил издлабен некој чуден знак. За нив, тоа било доказ дека под него има некое богатство, најчесто злато. Ние ги игнориравме таквите повици, но во една прилика решивме да провериме за што се работи”, вели археологот Паско Кузман.

  Тој формирал екипа од Музејот, ги обезбедил потребните дозволи и се упатил кон селата Велмеј и Песочани во Општина Дебрца. Таму под камењата со издлабен знак копале неколку дена и не нашле ништо.

  Познат трагач по злато од Охрид, кој сака да остане анонимен, кажува за чудна појава што му ја имаат дојавено луѓе од селото Трпејца.

  „Пред неколку години, жител на ова село ни рече дека кога има слаба облачност и кога првиот сончев зрак, главно веднаш пред изгрејсонце, ќе се усмери кон земјата, тоа е знак дека тука има некои скриено богатство. Ние сакавме да го провериме тоа, но во текот на денот имаше многу такви зраци кои ги пробиваат облаците. Попусто се трудевме да откриеме кој сончев зрак ќе нѐ одведе до наводното богатство”, раскажува овој трагач по злато.

  Д. ЧУБРИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира