24 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС ОД 43 ДО 79 ГОДИНИ, УШТЕ 1.074 НОВОЗАРАЗЕНИ

  24 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС ОД 43 ДО 79 ГОДИНИ, УШТЕ 1.074 НОВОЗАРАЗЕНИВо земјава се активни 9.417 болни. (Фото: К. Попов)

  Во последните 24 часа има 24 починати од ковид-19 и уште 1.074 нови случаи од 7.571 тестирањe, соопшти Министерството за здравство. Починати се 6 лица од Скопје (69,70,73,76,77 и 79), 5 починати лица од Куманово(59,60,67,69 и 78), 4 починати лица од Тетово (47,62, 67 и 68), 3 починати лица од Кичево (64,67 и 77), 2 починати лица од Гостивар (63 и 74), по едно починато лице од Валандово (43), Охрид (61), Струмица (73), и Битола (74). Сите пациенти се починати во болнички услови.

  Новозаразените се во Скопје – 357, Гостивар и Тетово – по 155, Куманово – 74, Кичево – 51, Струмица – 40, Дебар – 20, Струга – 27, Велес – 22, Прилеп – 21, Битола и Штип – по 17, Кавадарци – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 13, Ресен – 11, Охрид и Кочани – по 9, Радовиш, Валандово и Кратово – по 8, Богданци – 6, Берово и Македонски Брод – по 5, Неготино, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пехчево – по 1.

  Регистрирани сe 291 оздравен пациент од: Скопје – 81, Гостивар – 80, Тетово – 38, Кичево – 32, Куманово и Дебар – по 12, Радовиш – 7, Битола и Струмица – по 6, Кавадарци и Валандово – по 3, Прилеп, Штип, Свети Николе и Македонски Брод – по 2, Велес, Крива Паланка и Виница – по 1.

  Направени се 7.571 тест преку: ИЈЗ-289, ЦЈЗ Скопје-87, ЦЈЗ Битола-114, ЦЈЗ Прилеп-73, ЦЈЗ Тетово–178, ЦЈЗ Куманово–86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-144, Авицена-532, Биотек-394, Систина-129, лабораторија Лаор-612, Синлаб-62, Ремедика-25, Плодност–60, Генеа -5, Никоб лаб-927, ВФВ Медикал-65, Ели Медика-94, Ројал Медика – 104, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.466.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.093.646 тестирања на ковид-19. Вкупно ковид дијагностицирани досега се 166.741, оздравени се 151.692, починаа 5.632, а активни се 9.417 болни.
  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 72267, Активни 3088
  Куманово 9603, Активни 595
  Тетово 9247, Активни 1668
  Прилеп 8463, Активни 120
  Гостивар 6807, Активни 1373
  Битола 6517, Активни 168
  Велес 5586, Активни 99
  Кавадарци 5272, Активни 92
  Охрид 5271, Активни 248
  Штип 5071, Активни 100
  Струмица 4603, Активни 429
  Струга 3244, Активни 257
  Кичево 3170, Активни 475
  Кочани 2887, Активни 79
  Гевгелија 2229, Активни 32
  Неготино 2192, Активни 8
  Свети Николе 1573, Активни 41
  Ресен 1311, Активни 75
  Крива Паланка 1236, Активни 7
  Радовиш 1231, Активни 52
  Дебар 1163, Активни 168
  Берово 1095, Активни 52
  Делчево 996, Активни 21
  Виница 920, Активни 30
  Пробиштип 802, Активни 13
  Валандово 706, Активни 28
  Богданци 505, Активни 11
  Крушево 492, Активни 2
  Демир Хисар 406, Активни 6
  Кратово 405, Активни 28
  Демир Капија 400, Активни 3
  Македонски Брод 400, Активни 36
  Пехчево 287, Активни 10
  Македонска Каменица 250, Активни 1
  Дојран 134, Активни 2

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира