27 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 36 ДО 89 ГОДИНИ, НОВИ 674 БОЛНИ ОД 4.618 ТЕСТОВИ

  27 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 36 ДО 89 ГОДИНИ, НОВИ 674 БОЛНИ ОД 4.618 ТЕСТОВИНајмногу болни има во Скопје, Тетово и Гостивар. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Уште 27 лица на возраст од 36 до 89 година починаа во изминатите 24 часа од компликации од ковид-19. Седум од починатите лица се од Тетово (49г, 69г, 71г, 74г, 74г, 81г и 89г), 6 од Гостивар ( 37г, 65г, 71г,72г,74г и 76г), 5  од Скопје ( 49г, 60г, 68г, 78г и 87г),по 2 починати лица од Дебар (49г и 61г) , Свети Николе (58г и 73г) и Струга (36г и 77г), и по едно починато лице од Куманово (63г), Струмица (56г) и Велес (69г) . Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Во последните 24 часа се направени 4.618 тестирањe, а регистрирани се 674 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје – 253, Тетово – 105, Гостивар – 44, Куманово – 36, Струмица – 32, Кичево – 26, Прилеп – 24, Дебар – 19, Битола – 18, Штип – 16, Свети Николе – 14, Струга – 13, Велес ,Кавадарци и Охрид – по 12, Ресен – 7, Кочани, Гевгелија и Кратово – по 5, Виница – 4, Неготино – 3, Берово и Пехчево – по 2, Крива Паланка,Радовиш, Валандово, Богданци и Македонски Брод – по 1. Регистрирани сe 403 оздравени пациенти.

  Направените 4.618 тестови преку: ИЈЗ-208, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-85, ЦЈЗ Прилеп-84, ЦЈЗ Тетово–176, ЦЈЗ Куманово –52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–150, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Авицена-293, Биотек-133, Систина-118, лабораторија Лаор-416, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–104, Генеа -8, Никоб лаб-555, ВФВ Медикал-79, Ели Медика-64, Ројал Медика –52, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.894. Досега во земјата се направени вкупно 1.149.699 тестирање на ковид-19.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.330, бројката на оздравени пациенти е 155.101, на починати е 5.869, а бројот на активни случаи изнесува 14.360.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 75486, Активни 5348
  Куманово 10147, Активни 898
  Прилеп 8626, Активни 244
  Тетово 10202, Активни 2130
  Битола 6685, Активни 263
  Велес 5743, Активни 218
  Гостивар 7548, Активни 1330
  Кавадарци 5431, Активни 194
  Охрид 5490, Активни 420
  Штип 5228, Активни 191
  Струмица 5117, Активни 714
  Струга 3542, Активни 517
  Кочани 2976, Активни 124
  Кичево 3544, Активни 642
  Гевгелија 2288, Активни 81
  Неготино 2231, Активни 42
  Свети Николе 1668, Активни 111
  Ресен 1387, Активни 122
  Крива Паланка 1265, Активни 30
  Радовиш 1317, Активни 112
  Берово 1118, Активни 32
  Делчево 1034, Активни 49
  Дебар 1312, Активни 229
  Виница 951, Активни 41
  Пробиштип 833, Активни 42
  Валандово 738, Активни 37
  Богданци 522, Активни 28
  Крушево 513, Активни 23
  Демир Хисар 411, Активни 11
  Демир Капија 401, Активни 3
  Кратово 451, Активни 57
  Македонски Брод 432, Активни 56
  Пехчево 293, Активни 5
  Македонска Каменица 265, Активни 15
  Дојран 135, Активни 1

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира