32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 МЕЃУ КОИ И 33-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД ШТИП, НОВИ 682 БОЛНИ ОД 6.425 ТЕСТОВИ

  32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 МЕЃУ КОИ И 33-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД ШТИП, НОВИ 682 БОЛНИ ОД 6.425 ТЕСТОВИВо земјава од ковид-19 се починати 6.129 болни. (Фото: СДК.МК)

  Во изминатото деноноќие, од ковид-19 починаа 32 лица од кои најмладиот е 33-годишен штипјанец. Според извештајот на Министерството за здравство, починати се 9 лица од Скопје (88г, 78г, 71г, 69г, 68г, 66г, 61г, 53г и 42г), 4 од Куманово (84г, 70г, 63г, 58г), по 3 починати лица од Гостивар (71г, 71г и 41г) и Тетово (88г, 82г и 82г), по 2 починати лица од Велес (80г и 72г), Свети Николе (73г и 53г) и Штип (56г и 33г) и по едно починато лице од Кичево (75г), Охрид (62г), Струга (80г), Дебар (83г), Струмица (70г), Прилеп (65г) и Македонски Брод (61г). Од пријавените 28 се починати во болнички услови и 4 се починати во домашни услови. Со денешниве, изминативе 7 дена вкупно починаа 192 болни од ковид.

  Во последните 24 часа се направени 6.425 тестирањe, а регистрирани се 682 нови случаи на ковид-19: Скопје – 317, Куманово – 51, Тетово – 49, Битола – 31, Кичево – 30, Кавадарци – 22, Гостивар – 19, Струмица – 18, Ресен – 15, Прилеп – 13, Охрид и Струга – по 11, Делчево -10, Пробиштип и Валандово – по 8, Радовиш, Крива Паланка и Кратово – по 7, Штип и Дебар – по 6, Велес, Неготино, Свети Николе и Берово – по 5, Кочани и Гевгелија – по 4, Виница и Демир Хисар – по 2, Богданци, Пехчево, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

  Регистрирани сe 1.031 оздравени пациенти од: Тетово – 393, Скопје – 296, Гостивар – 99, Куманово – 57, Кичево и Охрид – по 28, Струга – 25, Дебар – 21, Струмица – 15, Битола – 13, Прилеп – 11, Велес – 10, Македонски Брод – 8, Пехчево – 5, Радовиш и Кочани – по 4, Виница – 3, Валандово, Кратово, Свети Николе и Берово – по 2, Кавадарци, Ресен и Македонска Каменица – по 1.

  Направените 6.425 тестови се преку: ИЈЗ-313, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–119, ЦЈЗ Куманово–69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 17, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–30, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Авицена-432, Биотек-438, Систина-171, лабораторија Лаор-337, Синлаб-120, Ремедика-22, Плодност–110, Генеа -11, Никоб лаб-772, ВФВ Медикал-72, Ели Медика-106, Ројал Медика –128, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.798.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.197.339 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.919, бројката на оздравени пациенти е 160.396, на починати е 6.129, а бројот на активни случаи изнесува 14.394.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 78112, Активни 6198
  Тетово 10579, Активни 1437
  Куманово 10514, Активни 882
  Прилеп 8742, Активни 281
  Гостивар 7792, Активни 912
  Битола 6809, Активни 289
  Велес 5851, Активни 240
  Охрид 5630, Активни 518
  Кавадарци 5563, Активни 215
  Штип 5357, Активни 215
  Струмица 5347, Активни 642
  Кичево 3735, Активни 574
  Струга 3673, Активни 597
  Кочани 3034, Активни 113
  Гевгелија 2314, Активни 83
  Неготино 2266, Активни 59
  Свети Николе 1740, Активни 138
  Ресен 1437, Активни 122
  Дебар 1412, Активни 233
  Радовиш 1381, Активни 118
  Крива Паланка 1302, Активни 58
  Берово 1151, Активни 48
  Делчево 1078, Активни 82
  Виница 967, Активни 36
  Пробиштип 859, Активни 50
  Валандово 756, Активни 32
  Богданци 538, Активни 42
  Крушево 516, Активни 21
  Кратово 486, Активни 66
  Македонски Брод 441, Активни 46
  Демир Хисар 416, Активни 12
  Демир Капија 401, Активни 1
  Пехчево 301, Активни 5
  Македонска Каменица 281, Активни 25
  Дојран 138, Активни 4

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира