9 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ПО 4 ВО СКОПЈЕ И ТЕТОВО, НЕМА ПОЧИНАТИ

  9 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ПО 4 ВО СКОПЈЕ И ТЕТОВО, НЕМА ПОЧИНАТИДенеска се оздравени 53 болни.(Фото: СДК.МК)

  Девет нови случаи се регистрирани последните 24 часа од направени 1.973 тестирања и тоа по четири во Скопје и Тетово и еден во Кичево. Не се регистрирани починати пациенти, а оздравени се 53 болни.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.931, бројката на оздравени пациенти е 150.223, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 221.

  Направените 1.973 тестови преку: ИЈЗ-117, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-77, Авицена-43, Биотек-72, Систина-60, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-426, ВФВ Медикал-8, Ели Медика-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.163.

  Досега во земјата се направени вкупно 932.513 тестирања на ковид-19.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68759, Активни 85
  Куманово 8891, Активни 13
  Прилеп 8329, Активни 2
  Тетово 7339, Активни 78
  Битола 6310, Активни 2
  Велес 5474, Активни 0
  Гостивар 5196, Активни 14
  Кавадарци 5155, Активни 0
  Охрид 5023, Активни 4
  Штип 4963, Активни 3
  Струмица 4126, Активни 3
  Струга 2985, Активни 4
  Кочани 2793, Активни 1
  Кичево 2603, Активни 6
  Гевгелија 2196, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1525, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1161, Активни 0
  Берово 1032, Активни 1
  Делчево 973, Активни 0
  Дебар 945, Активни 3
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 667, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира