ДРЖАВАТА ЌЕ ГИ ПРЕЗЕМЕ ИНГЕРЕНЦИИТЕ ОД ОПШТИНИТЕ ОХРИД И СТРУГА ЗА ДА СЕ ИСПОЛНАТ ПРЕПОРАКИТЕ НА УНЕСКО, КАЖА ЗАЕВ

    ДРЖАВАТА ЌЕ ГИ ПРЕЗЕМЕ ИНГЕРЕНЦИИТЕ ОД ОПШТИНИТЕ ОХРИД И СТРУГА ЗА ДА СЕ ИСПОЛНАТ ПРЕПОРАКИТЕ НА УНЕСКО, КАЖА ЗАЕВДржавата ќе ги земе ингеренциите за да ги среди Охрид, Охридското езеро и охридската околина заради УНЕСКО, кажа Заев на денешната прес-конференција во Владата за Законот за Јавно обвинителство (Фото: К. Попов)

    Премиерот Зоран Заев најави дека државата ќе ги преземе ингеренциите во градежништвото од општините Струга и Охрид со цел да бидат исполнети препораките на УНЕСКО за да не биде ставен Охридскиот Регион на листата на загрозено светско наследство. Заев кажа дека сѐ уште го нема добиено писмото од струшкиот градоначалник Рамиз Мерко во кое тој вели дека ги предава надлежностите во градежништвото на Владата, но рече дека кога ќе бидат исполнети законските услови, државата ќе ги преземе ингеренциите.

    „Го немам уште добиено писмото од господинот Мерко, а слушнав дека и Охрид сака да ги отстапи надлежностите во градежништвото. Државата ќе ги земе ингеренциите заради обврска. Обврската е средување на Охрид, Охридското езеро и охридската околина заради УНЕСКО, но и заради ставање на ред и поредок на одредени девијантни појави кои што се случуваат таму. Нашата намера е да постапиме согласно закон. Да избереме компании кои што ќе направат извршна постапка, ќе си тргнат записник по записник, дел по дел, да го исполнат тој дел од нашите обврски пред УНЕСКО, но и пред граѓаните. Владеење на закон, отстранување на нелегално изградени објекти кои што немаат право на легализација. Но, првин мора по закон да бидат исполнети условите за одземање на ингеренциите“, кажа Заев, одговарајќи на новинарско прашање за писмото на Мерко, на прес-конференција во Владата за Законот за Јавно обвинителство.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира