ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 20 СЛУЧАИ ОД 2.885 ТЕСТОВИ

  ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 20 СЛУЧАИ ОД 2.885 ТЕСТОВИВројот на активни случаи изнесува 425.(Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа од направени 2.885 тестирања, регистрирани се 20 нови случаи на ковд-19 од кои пет во Куманово, по четири во Скопје и Битола, три во Тетово и по едене случај во Прилеп, Охрид, Кичево и Крива Паланка.

  Пријавени се 2 починати лица од Скопје (63г и 78г), во болнички услови, а оздравени 30 пациенти.

  Направените 2.885 тестови се преку: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–22, ЦЈЗ Куманово–63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–21, МАНУ-54, Жан Митрев (Филип Втори)-226, Авицена-320, Биотек-514, Систина-129, лабораторија Лаор-197, Синлаб-28, Ремедика-30, Плодност–46, Генеа–78, Никоб лаб-307, ВФВ Медикал-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 565.

  Досега во земјата се направени вкупно 826.661 тестирања на ковид-19.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.507, бројката на оздравени пациенти е 149.612, на починати е 5.470, а бројот на активни случаи изнесува 425.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68604, Активни 189
  Куманово 8867, Активни 53
  Прилеп 8316, Активни 31
  Тетово 7226, Активни 23
  Битола 6303, Активни 17
  Велес 5469, Активни 2
  Гостивар 5180, Активни 15
  Кавадарци 5153, Активни 0
  Охрид 5009, Активни 17
  Штип 4959, Активни 2
  Струмица 4113, Активни 7
  Струга 2981, Активни 4
  Кочани 2791, Активни 4
  Кичево 2571, Активни 21
  Гевгелија 2195, Активни 3
  Неготино 2184, Активни 4
  Свети Николе 1523, Активни 2
  Ресен 1234, Активни 1
  Крива Паланка 1222, Активни 2
  Радовиш 1161, Активни 7
  Берово 1029, Активни 0
  Делчево 972, Активни 4
  Дебар 940, Активни 1
  Виница 886, Активни 5
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 666, Активни 1
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 1
  Демир Хисар 400, Активни 3
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 376, Активни 3
  Македонски Брод 359, Активни 1
  Пехчево 268, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 2
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира