ЕДИНАЕСЕТ ПОЧИНАТИ И УШТЕ 305 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.533 ТЕСТИРАЊА

  ЕДИНАЕСЕТ ПОЧИНАТИ И УШТЕ 305 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.533 ТЕСТИРАЊАНајмногу новозаразени има во Скопје, Кавадарци, Куманово и Прилеп. (Фото: СДК.МК)

  Единаесет починати и 305 нови случаи на ковид-19 од 2.533 тестирања се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починати се по 4 пациенти од Скопје (79,72,67,57), 3 пациенти од Прилеп (79,71,70), 2 пациенти од Гевгелија (85,71), и по еден пациент од Куманово (77) и Битола (80). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

  Новорегистрираните позитивни се во Скопје – 153, Кавадарци – 30, Куманово –22, Прилеп – 21, Тетово – 18, Неготино – 14, Охрид – 11, Гостивар и Гевгелија – по 6, Струга – 5, Штип и Битола – по 4, Ресен – 3, Велес и Делчево – по 2, Струмица, Кичево, Богданци и Демир Капија – по 1.

  Регистрирани се 167 оздравени пациенти од: Скопје – 71, Прилеп –26, Велес – 10, Куманово и Струмица – по 6, Штип и Битола – по 5, Тетово и Гостивар – по 4, Кавадарци, Делчево и Кичево – по 3, Гевгелија, Богданци, Кочани, Пробиштип, Виница и Кратово – по 2, Неготино, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Радовиш, Валандово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1.

  Направени се 2.533 тестови преку: ИЈЗ-553, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-121, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина -1, УК Пулмологија со алергологија –1, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Авицена-318, Биотек-348, Систина-318, Лаор–424, Синлаб-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 238.

  Досега во земјата се направени вкупно 522.518 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 102.787, од кои оздравени се 91.233, починати 3.137, а активни се 8.417.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 44.972, активни 3.760
  Куманово 5590, активни 280
  Тетово 5464, активни 291
  Прилеп 5405, активни 633
  Гостивар 3789, активни 151
  Штип 3659, активни 123
  Велес 3454, активни 262
  Битола 3440, активни 185
  Кавадарци 3386, активни 618
  Охрид 3253, активни 436
  Струмица 2713, активни 175
  Струга 2414, активни 187
  Кочани 1822, активни 69
  Кичево 1778, активни 72
  Гевгелија 1220, активни 185
  Неготино 1244, активни 227
  Свети Николе 1109, активни 26
  Крива Паланка 835, активни 90
  Ресен 813, активни 69
  Дебар 794, активни 43
  Радовиш 744, активни 25
  Делчево 744, активни 189
  Берово 642, активни 25
  Пробиштип 544, активни 26
  Виница 521, активни 23
  Валандово 368, активни 30
  Крушево 284, активни 73
  Кратово 277, активни 34
  Демир Хисар 266, активни 15
  Богданци 275, активни 47
  Македонски Брод 252, активни 7
  Демир Капија 242, активни 32
  Македонска Каменица 193, активни3
  Пехчево 186, активни 4
  Дојран 95, активни 2

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира