ИТНО ДА ПОЧНАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, НЕ СМЕЕ ЕДЕН НАТО СОЈУЗНИК ДА МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ДРУГ, ВЕЛИ ПАЛМЕР

  ИТНО ДА ПОЧНАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, НЕ СМЕЕ ЕДЕН НАТО СОЈУЗНИК ДА МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ДРУГ, ВЕЛИ ПАЛМЕРМетју Палмер и Никола Димитров во Скопје за време на посетата на заменик-помошникот на Државниот секретар на САД во октомври 2019. (Фото: СДК.МК)

  Заменик-помошникот државен секретар на САД Метју Палмер вели дека е неопходно итно да се одржи Меѓувладината конференција за почеток на преговори на Северна Македонија со Европската Унија, апелирајќи уште еднаш спорот со Бугарија да се решава на билатерален начин, во изјава за Гласот на Америка на македонски јазик.

  „Сметаме дека Северна Македонија и Албанија ја заслужија Меѓувладината конференција, формалното отворање на пристапните преговори. Многу сакаме да видиме тоа да биде договорено оваа година“, рече Палмер, додавајќи дека двете држави завршија тешка работа, ја завршија нивната домашна задача и ги направија неопходните реформи.

  „Одржете ја Меѓувладината конференција и ставете го овој процес цврсто на пат“, им порача Палмер на европските партнери на САД.

  На прашањето како ги коментира заканите од Бугарија со безбедносни служби да ги средува наводните проблеми на бугарската дијаспора во државата, Палмер рече дека никој не сака да види еден НАТО сојузник да му се заканува на друг.

  „Она што сакаме да го видиме е Северна Македонија и Бугарија преку дијалог да ги решат прашањата во билатералните односи, да ги држат тие проблеми надвор од мултилатерални формати, вклучувајќи го НАТО, и конкретно сега Европската Унија. Сигурно никој не сака да види еден НАТО сојузник, НАТО партнер да му се заканува на друг“, рече Палмер.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира