НОВИ 656 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19 ОД 3.597 ТЕСТОВИ, ПОЧИНАТИ СЕ 21 ЛИЦЕ, ОД КОИ 8 МИНАТАТА НЕДЕЛА

  НОВИ 656 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19 ОД 3.597 ТЕСТОВИ, ПОЧИНАТИ СЕ 21 ЛИЦЕ, ОД КОИ 8 МИНАТАТА НЕДЕЛААктивни се 8.368 случаи. (Фото: СДК.МК)

  Нови 656 болни од ковид-19 се регистрирани во изминативе 24 од направени 3.597 тестирање. Новите случаи се во Скопје – 257, Битола – 38, Куманово – 34, Прилеп – 31, Штип – 30, Кавадарци – 27, Тетово – 26, Велес – 24, Кочани – 23, Охрид и Крива Паланка – по 18, Струмица, Неготино и Делчево – по 13, Гевгелија – 12, Кратово – 11, Радовиш – 10, Ресен, Пробиштип и Демир Хисар – по 8, Струга – 6, Кичево, Свети Николе, Крушево и Македонска Каменица – по 4, Берово, Виница, Богданци и Демир Капија – по 3.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 4 починати лица од Скопје (67г, 76г, 80г и 86г), 2 починати лица од Куманово (65г и 70г) и по едно починато лице од Гевгелија (71г), Кавадарци (84г), Охрид (76г), Прилеп (71г), Радовиш (70г), Свети Николе (83г) и Штип (74г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, се пријавени осум починати лица со датум на смрт од 31.10.2021 до 08.11.2021. Регистрирани се четири починати лица од Скопје (4) и по едно лице од  Прилеп, Охрид, Кавадарци и Велес на возраст од 49 до 89 години, од кои 2 се починати во домашни услови и 6 во болнички услови.

  Регистрирани сe 273 оздравени пациент од: Скопје – 153, Куманово – 20, Кочани – 16, Прилеп – 14, Кавадараци – 12, Велес – 10, Битола, Штип и Крива Паланка – по 6, Тетово и Неготино – по 4, Делчево – 3, Струмица, Струга, Гевгелија, Радовиш, Виница, Пробиштип и Крушево – по 2, Гостивар, Охрид, Ресен, Кратово и Демир Хисар – по 1.

  Направените 3.597 тестови се преку: ИЈЗ-355, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-110, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–86, ЦЈЗ Куманово-54, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–337, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-124, Биотек-166, Систина-64, лабораторија Лаор-110, Синлаб-15, Ремедика-26, Плодност–45, Генеа-7, Никоб лаб-250, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-46, Ројал Медика –18, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.510.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.415.992 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 207.566, бројот на оздравени пациенти е 191.922, на починати е 7.276, а бројот на активни случаи изнесува 8.368.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 90752, активни 3822
  Куманово 12565, активни 410
  Тетово 11175, активни 218
  Прилеп 9755, активни 395
  Гостивар 8029, активни 38
  Битола 7907, активни 580
  Велес 7015, активни 369
  Кавадарци 6556, активни 351
  Штип 6364, активни 261
  Охрид 6245, активни 214
  Струмица 5956, активни 106
  Кичево 4172, активни 117
  Струга 3865, активни 54
  Кочани 3749, активни 232
  Гевгелија 2650, активни 135
  Неготино 2470, активни 96
  Свети Николе 2059, активни 89
  Крива Паланка 1766, активни 177
  Радовиш 1654, активни 74
  Ресен 1631, активни 72
  Дебар 1453, активни 3
  Берово 1304, активни 59
  Делчево 1249, активни 106
  Виница 1112, активни 38
  Пробиштип 1081, активни 76
  Валандово 871, активни 22
  Кратово 698, активни 59
  Богданци 607, активни 28
  Крушево 568, активни 28
  Демир Хисар 535, активни 67
  Македонски Брод 482, активни 7
  Демир Капија 413, активни 4
  Македонска Каменица 381, активни 52
  Пехчево 325, активни 3
  Дојран 152, активни 6

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира