ШЕСТ НОВИ СЛУЧАИ СО КОРОНАВИРУС, ВО ЗЕМЈАВА ВКУПНО 18, КАЖА ФИЛИПЧЕ

  ШЕСТ НОВИ СЛУЧАИ СО КОРОНАВИРУС, ВО ЗЕМЈАВА ВКУПНО 18, КАЖА ФИЛИПЧЕВо земјава има вкупно 18 пациенти со коронавирус. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Вкупно 18 пациенти со коронавирус има во државава, откако денес биле тестирани 12 лица, од кои шест се позитивни на коронавирусот, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

  Една од шесте е пациентка која синоќа доцна дошла во Скопје со летот од Барселона на „Визер“. Таа свесна, како што рече Филипче, дека пред патувањето имала покачена температура, за време на летот носела заштитна маска.

  Сите други 51 патник кои биле во нејзина близина имаат добиено решение за самоизолација.

  Пациентите од Дебар за кои вчера беше потврдено дека се позитивни, денеска се донесени на Инфективната клиника во Скопје.
  Петте новодијагностицирани пациенти од Дебар, ќе останат да се лекуваат во Болницата во Дебар, согласно планот за третман на новодијагностицираните пациенти. Тие сите биле во контакт со втората група на заразени пациенти од Дебар.

  Медицинските лица, епидемиологот и лаборантот за кои утрово кажавме дека се тестираат, се негативни за коронавирусот“, рече министерот.

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира