ШЕСТ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 246 ПОЗИТИВНИ ОД 4.072 ТЕСТИРАЊА

  ШЕСТ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 246 ПОЗИТИВНИ ОД 4.072 ТЕСТИРАЊАВо моментов активни се 4.828 болни. (Фото: СДК.МК)

  Нови 246 случаи на ковид-19 се регистрирани изминатите 24 часа од направени 4.072 тестирања. Новите случаи се во : Скопје – 145, Струмица – 16, Прилеп – 14, Штип, Охрид и Битола – по 12, Кавадарци – 10, Неготино – 4, Струга, Гевгелија и Куманово – по 3, Велес и Ресен – по 2, Кичево, Гостивар, Валандово, Радовиш, Тетово, Демир Хисар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 3 починати лица: 2 починати лица од Скопје (63г и 86г), и едно починато лице од Струмица (53г). Пријавените лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се 3 починати лица, по едно лице од Скопје (86г), Тетово (78г) и од Кичево (68г). Од пријавените лица, 2 од нив се починати во болнички, а едно лице во домашни услови.

  Регистрирани сe 547 оздравени пациенти од: Скопје – 299, Битола – 47, Прилеп – 39, Струмица – 19, Кавадарци и Охрид – по 18, Куманово и Велес – по 15, Штип – 12, Ресен – 8, Кочани и Гевгелија – по 7, Свети Николе – 6, Кичево, Струга, Неготино, Крива Паланка и Демир Хисар – по 5, Делчево – 4, Тетово и Валандово – по 3, Богданци и Дојран – по 1.

  Направените 4.072 тестови преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-54, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–162, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-0, Биотек-0, Систина-74, лабораторија Лаор-425, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-57, Генеа-0, Никоб лаб-509, ВФВ Медикал-199, Ели Медика-56, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.245.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.608.232 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.730, бројот на оздравени пациенти е 212.927, на починати е 7.975, а бројот на активни случаи изнесува 4.828.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 99379, Активни 2478
  Куманово 13163, Активни 103
  Тетово 11436, Активни 59
  Прилеп 10876, Активни 324
  Битола 9380, Активни 358
  Гостивар 8091, Активни 17
  Велес 7534, Активни 105
  Кавадарци 7487, Активни 190
  Охрид 6883, Активни 256
  Штип 6784, Активни 86
  Струмица 6345, Активни 158
  Кичево 4343, Активни 66
  Кочани 4120, Активни 43
  Струга 3951, Активни 34
  Гевгелија 2974, Активни 100
  Неготино 2653, Активни 39
  Свети Николе 2157, Активни 17
  Крива Паланка 1967, Активни 33
  Ресен 1900, Активни 96
  Радовиш 1824, Активни 40
  Берово 1483, Активни 10
  Делчево 1472, Активни 28
  Дебар 1458, Активни 0
  Виница 1180, Активни 7
  Пробиштип 1144, Активни 8
  Валандово 1053, Активни 63
  Кратово 791, Активни 5
  Богданци 693, Активни 27
  Демир Хисар 650, Активни 17
  Крушево 609, Активни 11
  Македонски Брод 546, Активни 32
  Демир Капија 438, Активни 9
  Македонска Каменица 430, Активни 6
  Пехчево 359, Активни 0
  Дојран 177, Активни 3

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира