СОБРАНИЕТО ЌЕ СЕ РАСПУШТИ, А НЕ СИ ГИ ЗАВРШИ ОБВРСКИТЕ КОН КАТИЦА ЈАНЕВА

a:1:{s:9:"td_source";s:23:"Скопје(МЕТА)

  СОБРАНИЕТО ЌЕ СЕ РАСПУШТИ, А НЕ СИ ГИ ЗАВРШИ ОБВРСКИТЕ КОН КАТИЦА ЈАНЕВА

  Денеска на полноќ, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, треба да констатира дека законодавниот дом се распушта 60 дена пред избори, како што е предвидено според Изборниот законик.

  Во јули лидерите на четирите најголеми политички партии во Пржино се договорија дека опозицијата ќе се врати во Собранието, како една од мерките за решавање на политичката криза.

  Оттогаш Собранието требаше да реши, а не успеа, неколку клучни работи за ублажување на политичката криза.

  • Со посредство на белгискиот олеснувач Питер Ванхауте се формираше Анкетната комисија со која требаше да се реши скандалот со прислушуваните разговори. Комисијата одржа неколку седници. За сведок беше повикан и тогашниот премиер Никола Груевски, но тој сведочеше зад затворени врати. Иста желба имаше и министерот за финансии, Зоран Ставрески, и тоа ја закочи работата на комисијата. Пратениците не поднесоа извештај за работата на комисијата.
  • Слична судбина имаше и другата (контра) Анкетна комисија за расчистување на аферата со личните карти. СДСМ одби да партиципира во оваа комисија со објаснување дека веќе постои една комисија за да го реши скандалот.
  • Пратениците не го донесоа ни Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, без кој од СДСМ најавуваа дека не може да има фер и демократски избори.
  • На идните пратеници во аманет ќе им остане и Законот за заштита на сведоци, поднесен од Специјалното јавно обвинителство, од каде што информираа дека поднеле иницијатива за измени на овој закон со кој се бара СЈО да добие надлежност во постапка за заштита на сведоци.
  • Наредниот состав на Собранието ќе треба законите за заштита на приватноста и за свиркачите да ги дополни со препораките што беа дел од мислењето на Венецијанската комисија.
  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари