ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ И 160 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.172 ТЕСТА

  ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ И 160 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.172 ТЕСТАНајмногу новорегистрирани позитивни на ковид-19 има во Скопје 38, Тетово 20 и Куманово 19; - Амбулантна кола на улица во Скопје. (Фото: К. Попов)

  Во последните 24 часа регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 од 2.172 тестирања, а починати се три пациенти, двајца од Скопје (60 и 72 години) и пациентка од Гостивар (53), сите во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

  Новите регстрирани случаи се во:
  -Скопје 38
  -Тетово 20
  -Куманово 19
  -Гостивар 13
  -Штип 10
  -Струга 9
  -Кичево 8
  -Свети Николе 5
  -Прилеп 4
  -Охрид 4
  -Кочани 4
  -Кавадарци 4
  -Велес 3
  -Демир Хисар 3
  -Струмица 2
  -Македонски Брод 2
  -Пехчево 2
  -Берово 2
  -Виница 2
  -Делчево 1
  -Неготино 1
  -Пробиштип 1-Дебар 1
  -Битола 1
  -Валандово 1

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот, и 3 пациенти суспектни. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 15 нови, вкупно хоспитализирани се 72 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 26, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 106 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти од:
  -Скопје 117
  -Дебар 60
  -Гостивар 42
  -Куманово 34
  -Тетово 32
  -Штип 18
  -Свети Николе 16
  -Струмица 13
  -Крива Паланка 9
  -Прилеп 5
  -Кавадарци 5
  -Неготино 3
  -Пробиштип 3
  -Гевгелија 2
  -Кочани 2
  -Радовиш 1
  -Крушево 1
  -Македонски Брод 1
  -Берово 1
  -Виница 1
  -Кичево 1
  -Ресен 1

  Досега во земјата се направени вкупно 123.122 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 12.515, од кои оздравени се 9030, починати 535, а во моментов активни случаи 2.950.

  Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 5325, активни 986
  • Куманово 1233, активни 243
  • Дебар 224, активни 65
  • Штип 1027, активни 293
  • Прилеп 352, активни 32
  • Тетово 1123, активни 156
  • Струга 503, активни 169
  • Велес 241, активни 28
  • Битола 179, активни 78
  • Охрид 305, активни 78
  • Кавадарци 147, активни 106
  • Гостивар 623, активни 264
  • Гевгелија 27, активни 9 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)
  • Струмица 49, активни 20
  • Крива Паланка 28, активни 5
  • Радовиш 36, активни 8
  • Крушево 16, активни 2
  • Кочани 128, активни 34
  • Пробиштип 67, активни 18
  • Демир Хисар 53, активни 34
  • Македонски Брод 63, активни 48
  • Пехчево 8, активни 2
  • Берово 12, активни 7
  • Валандово 8, активни 2
  • Виница 44, активни 39
  • Делчево 7, активни 2 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 15, активни 3
  • Свети Николе 258, активни 67
  • Кичево 234, активни 133
  • Ресен 146, активни 9
  • Неготино 34, активни 10 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира