ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 76 НОВИ СЛУЧАИ ОД 1.232 ТЕСТОВИ

  ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 76 НОВИ СЛУЧАИ ОД 1.232 ТЕСТОВИОд позитивните случаи 11 се реинфекции. (Фото: СДК.МК)

  Од направени  1.232 тестови во изминативе 24 часа се регистрирани 76 нови случаи на ковид-19: Скопје – 56, Битола – 10, Кавадарци – 3, Охрид и Кичево – по 2, Куманово, Гевгелија и Ресен – по 1. Од вкупниот број на позитивни (76), регистрирани се 14 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани 3 починати лица од Скопје (80г), Охрид (82г) и Куманово (75г). Сите лица се починати во болнички услови. Лицата се пoчинати во период од 17.04 – 17.05.2022 година.

  Регистрирани се 73 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола и Охрид – по 5, Кавадарци – 4, Прилеп и Штип – по 3, Ресен, Тетово, Гостивар, Делчево и Берово – по 2, Куманово, Струмица и Струга – по 1.

  Направените 1.232 тестови преку: ИЈЗ-104, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-13, Биотек-29, Систина-20, лабораторија Лаор-28, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-11, Генеа-4, Никоб Лаб-84, ВФВ Медикал-20, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 587.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.042.527 тестирања на ковд-19. Вкупната бројка на ковд-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.113, бројот на оздравени пациенти е 301.275, на починати е 9.296, а бројот на активни случаи изнесува 542.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 146341, Активни 328
  Куманово 16665, Активни 13
  Битола 15587, Активни 75
  Прилеп 14194, Активни 14
  Тетово 13470, Активни 5
  Кавадарци 10675, Активни 15
  Велес 9783, Активни 2
  Гостивар 9603, Активни 7
  Охрид 8890, Активни 16
  Струмица 8071, Активни 1
  Штип 8044, Активни 8
  Кичево 5643, Активни 9
  Кочани 5087, Активни 6
  Струга 4724, Активни 4
  Гевгелија 4418, Активни 5
  Неготино 3687, Активни 2
  Ресен 2744, Активни 10
  Свети Николе 2628, Активни 3
  Радовиш 2530, Активни 1
  Крива Паланка 2414, Активни 0
  Делчево 1983, Активни 1
  Дебар 1675, Активни 1
  Берово 1674, Активни 11
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1393, Активни 0
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 965, Активни 0
  Крушево 927, Активни 1
  Демир Хисар 835, Активни 2
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 2
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира