УШТЕ 13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 112 ПОЗИТИВНИ ОД 4.196 ТЕСТОВИ, АКТИВНИ СЕ 3.833 БОЛНИ

  УШТЕ 13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 112 ПОЗИТИВНИ ОД 4.196 ТЕСТОВИ, АКТИВНИ СЕ 3.833 БОЛНИОд почетокот на епидемијата досега од ковид-19 болни биле 154.636 лица. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа од компликации на ковид-19 починаа 13 лица од кои 7 во болница, а останатите 6 во домашни услови. Починатите се на возраст од 55 до 90 години и се тројца од Скопје (66, 75 и 90), по две лица од Битола (85 и 89) и Струга (76 и 85), по едно од Куманово (88), Тетово (85), Охрид (66), Гостивар (69), Кавадарци (71) и Кочани (55).

  Регистрирани се 112 нови случаи од направени 4.196 тестирања, а оздравени се 2.179 пациенти. Новите случаи се во: Скопје – 30, Куманово – 13, Кичево – 8, Битола – 7, Радовиш – 6, Охрид – 5, Прилеп, Кочани и Македонска Каменица – по 4, Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица, Делчево, Пробиштип и Кратово – по 3, Штип и Неготино – по 2, Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово – 1.

  Направени се 4.196 тестови преку: ИЈЗ-246, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–69, МАНУ-98, Жан Митрев (Филип Втори)-260, Авицена-351, Биотек-606, Систина-265, лабораторија Лаор-703, Синлаб-158, Ремедика-100, Плодност–74, Генеа–17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1024. Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани досега се 154.636, од кои оздравени се 145.606, починати 5.197, а активни се 3.833 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68209, активни 1596
  Куманово 8776, активни 342
  Прилеп 8259, активни 168
  Тетово 7188, активни 135
  Битола 6265, активни 258
  Велес 5462, активни 101
  Гостивар 5155, активни 64
  Кавадарци 5144, активни 51
  Охрид 4980, активни 200
  Штип 4953, активни 84
  Струмица 4096, активни 118
  Струга 2969, активни 77
  Кочани 2774, активни 66
  Кичево 2535, активни 91
  Гевгелија 2190, активни 37
  Неготино 2179, активни 26
  Свети Николе 1518, активни 46
  Ресен 1233, активни 48
  Крива Паланка 1218, активни 14
  Радовиш 1136, активни 59
  Берово 1026, активни 12
  Делчево 967, активни 30
  Дебар 938, активни 8
  Виница 872, активни 77
  Пробиштип 789, активни 19
  Валандово 665, активни 9
  Богданци 493, активни 9
  Крушево 488, активни 26
  Демир Хисар 396, активни 22
  Демир Капија 396, активни 3
  Кратово 366, активни 14
  Македонски Брод 356, активни 1
  Пехчево 266, активни 4
  Македонска Каменица 247, активни 18
  Дојран 132, активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира